Всички деца порастват освен едно.
„Питър Пан“ не е книга само за децата, нито само за възрастните. Тя никога няма да остарее, защото е едновременно за детството и за порастването. Историята има способността да поставя детето и възрастния в точно тази прагова споделена ситуация на несигурност, в която самите понятия „дете“ и „възрастен“ губят от тежестта си, все едно че са поръсени с прашец от крилцата на фея.
Сър Джеймс Матю Бари (1860-1937) е шотландски писател, журналист и драматург. Дебютният му роман „Better Dead“ излиза през 1887 г., а през 1890 г. Бари започва да пише пиеси. След като се запознава с децата на семейство Дейвис, писателят намира вдъхновение за най-известното си произведение „Питър Пан“. Емблематичният герой се поява за първи път в книгата „Little White Bird“ през 1902 г., а две години по-късно се състои премиерата на театралното представление „Питър Пан“. През 1911 г. е публикуван романа „Питър и Уенди“, базиран на пиесата, който мигновено се превръща в бестселър. През 1915 г. историята е адаптирана за по-малките читатели с помощта на писателката и поетеса Мей Байрон. Очарован от невероятните картини на художничката Мейбъл Луси Атуел, Бари лично се обръща към нея, за да илюстрира ново издание, което се появява през 1921 г.
През 1929 г. Джеймс М. Бари подарява правата за текста на „Питър Пан“ на детската болница „Грейт Ормонд Стрийт“. Благодарение на този голям благотворителен жест всяко публикувано британско издание на „Питър Пан“ е подкрепа за болните деца. По този повод самият писател споделя в емоционално обръщение през 1930 г.: „Имаше момент, в който самият Питър Пан беше приет в болницата като инвалид и именно той ме подтикна да направя този малък жест на съпричастност към болните деца“.
Мейбъл Луси Атуел (1879-1964) е родена в Майл Енд, Великобритания. Тя започва да твори активно през 1922 г. и до сетния си дъх продължава да радва малки и големи почитатели със своето нежно изкуство. От коледни картички за кралското семейство до илюстрации за списания, рекламни кампании в лондонското метро и детски класики, работата на Мейбъл Луси ще остане завинаги в историята като изкуство, носещо усмивки на милиони хора по света. Сред най-популярните ù илюстрации за емблематични детски произведения са „Алиса в страната на чудесата“ от Луис Карол, приказките на Братя Грим и Ханс Кристиан Андерсен, „Водните дечица“ от Чарлс Кингсли и не на последно място „Питър Пан“.
Художничката винаги се е отличавала с невероятната си способност да общува не само с децата, но и с възрастните. Посланията в илюстрациите ù носят радост и надежда на майките и семействата на изпратените на фронта войници по време на Първата и Втората световна война.