Кои са вечните класици, които са запазена марка. В следващите редове ще ви покажем книгите, които на пръв поглед са трудноразбираеми, но всъщност са четящи се „на един дъх”, защото темата е толкова завлядяваща, че ви поглъщат изцяло, те разгръщат мъжкия свят и дават отговор на някои от въпросите, вълнуващи тази половина от човечеството векове наред.
Още: Отличия от Столичната библиотека: Кои са най-четените автори и най-активните читатели за 2024 г.
Не можем да не започнем с българската литература и една класика, написана още през далечната 1945 г., която остава и ще остане за поколения напред, а именно „Осъдени души” на Димитър Димов. Можем да я определим като мъжка поради положението и ситуацията, в която изпада главният герой. Изправен пред клетвата дадена пред Бог и жената, която се появява в живота му, той трябва да направи тежък избор между двете. Сюжета проследява вътрешните терзания на монаха, а изводът, до който всеки ще стигне е, че правилно решение няма, защото и в двата случая човек, трябва да изневери на душата си.
„Трима другари” на Ерих Мария Ремарк. Действията се развиват след Първата световна война, а акцентът пада върху човешките отношения. Нашите трима „другари” засягат възможно най-мъжките теми – за приятелството, парите, любовта и смъртта. Романът е пълен с мъдри мисли, които ще ви накарат да разсъждавате над живота с часове.
Ето и нещо на Чарлс Буковски – „Жени”. Книга изпълнена с много алкохол, женска плът и нестихваща битка с действителността – такава, каквато е, но и такава, каквато не ни харесва. За мъжките терзания, за борбата с времето и възрастта и за много други вътрешни демони.
Още: "Играта на Касапина" - дългоочакваното продължение на хорър сензацията "Касапина и орехчето"
Още: За първи път в България: "Жени, лишени от търпение" – литературният бунт на Джаили Амаду Амал
„Параграф 22” на Джоузеф Хелър - класика, която изобразява абсурдите в обществото но и това как човек може да страда от собствените си действия, независимо какви са те.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение от Теодор Кърчев, посветено на видния съратник на Апостола - Христо Иванов - Големия
Още: 8 жени обвиняват писателя Нийл Геймън в сексуално BDSM насилие
Книга на Джон Стайнбек изкарваща на показ доброто и злото в човешката душа. С непрестанно противопоставяне като Ин и Ян, авторът прокарва идеята колко са свързани всъщност двете и как лесно хората могат да останат „На изток от рая”.
Не можем да подминем и творчестото на един от топ авторите на бестселъри Ърнест Хемингуей. За своята книга „Сбогом на оръжията”, самият той признава, че пренаписва финала на творбата цели 39 пъти. Разкривайки невинността на младежката отдаденост на каузата, но и бързата смърт след нея се вижда, че на фронта нищо не е такова, каквото изглежда.
„За кого бие камбаната” – и отново Хемингуей. Говори се за война, но за това какво представлява тя отвъд битките, оръжията и кръвопролитията. Представена през погледа на обикновения човек нямащ възможност да и се противопостави и любовта, омразата и отмъщението, които той изпитва.
Още: Уилям Мълиган ни учи на "Прости правила за добър живот"
Още: Откъс от "Пропаст", Робърт Харис
Най-четеният роман, написан от американец през ХХ век – „Великият Гетсби” от Ф.Скот Фицджералд . Историята в романа се счита от мнозина, че е олицетворение на срива на американската мечта, за неин коректив в ера на материални търсения и хедонизъм.
„Старецът и морето” и отново Хемингуей доминиращ с присъствие и умение да пише книги за мъже на език, с който да им влияе. Написана през 1951г. в Куба, тази творба се нарежда сред най-добрите му произведения. В нея се разкрива проблематиката на мъжествеността, която е обречена в битката с природата, за непрекъснатото противопоставяне на съдбата и на това, което ни се случва.
Ще завършим списъка с един политически роман - „1984” на Джорж Оруел написан през 1948г. като противопоставяне на тоталитаризма. Творбата разказва историята на мъж, който живее в държава с объркани ценности и нечовешки структури, които са ограничавали свободата на гражданите във всяко направление. През 2005г. романът е избран от списание "Times" за един от 100-те най-добри романи на английски език от 1923г. до 2005г..