Принципите в областта на здравеопазването са коренно променени след 1999 година с въвеждането на новата здравна система. Кои са приоритетите на здравната реформа и как да се разшири достъпа до качествени здравни услуги срещу колкото се може по-приемлива цена?
Пълен анализ на актуалното здравно законодателство и съдебната практика дава изследването „Контролът в здравеопазването“ от Антония Илиева.
Книгата изследва всички относими контролни административни органи в и извън системата на здравеопазването и правомощията им, като авторката прави практическо разграничение между „контрол“ и „надзор“, както и между различните видове отговорност в здравеопазването.
Антония Илиева успява да направи пълен анализ на нормативните понятия за диагностична, лечебна, рехабилитационна и профилактична дейност на достъпен език.
Разгледани са понасянето на няколко вида отговорност, общият правен режим на обществените поръчки в сектора, потърсен е отговор на въпросите защо въпреки непрестанното финансиране и множеството контролни органи, недоволството и на пациентите, и на медицинските специалисти се увеличава и какъв е успешният механизъм за преструктуриране, оптимизация и повишаване на доверието.
„Контролът в здравеопазването“ е необходим наръчник за работещите в областта на здравеопазването, студентите, академичната общност, органите на изпълнителната, законодателната и съдебната власт, както и за всеки с интерес към материята.