На 10 октомври бе обявен тазгодишният носител на Нобелова награда за литература - Хан Канг. Тя стана популярна в България, а и по света с романа си "Вегетарианката", за който през 2016 г. получи наградата "Букър".
Още: Отличия от Столичната библиотека: Кои са най-четените автори и най-активните читатели за 2024 г.
Още: "Играта на Касапина" - дългоочакваното продължение на хорър сензацията "Касапина и орехчето"
Представяме ви 13 любопитни факта за Нобеловите награди за литература, за да ви "подгреем" малко за последните две отличия, които трябва да се връчат тази седмица - за икономика и за мир.
Още: Трима учени си поделят Нобеловата награда за химия
13 любопитни факта
Още: За първи път в България: "Жени, лишени от търпение" – литературният бунт на Джаили Амаду Амал
Още: Стихотворение от Теодор Кърчев, посветено на видния съратник на Апостола - Христо Иванов - Големия
Снимка: iStock
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 8 жени обвиняват писателя Нийл Геймън в сексуално BDSM насилие
Още: Уилям Мълиган ни учи на "Прости правила за добър живот"
1. Нобеловата награда за литература е учредена през 1901 г. Присъжда се от Шведската академия в Стокхолм. Досега отличието е връчвано 117 пъти, пише официалният сайт на отличията.
2. Нобелова награда за литература не е присъждана през 1914, 1918, 1935, 1940-1943 година.
3. Носителите на Нобелова награда за литература са 121. Само 4 пъти в историята на наградата - през 1904, 1917, 1966 и 1974 г., с нея са удостоявани по двама творци. Нито един път един и същ автор не е получавал два пъти Нобелова награда за литература.
Още: Откъс от "Пропаст", Робърт Харис
Още: "Пропаст" - излиза новият исторически роман на Робърт Харис
4. Най-младият лауреат на наградата е британският писател и поет Ръдиърд Киплинг. Той я получава през 1907 г. за "Книга за джунглата", когато е 42-годишен. Най-възрастният носител на отличието е британската писателка Дорис Лесинг. През 2007 г., когато ѝ е присъдена Нобеловата награда, тя е на 88-годишна възраст.
5. От всички носители на Нобелова награда за литература 18 са жени. От тях първа е шведската писателка Селма Отилиана Лувиса Лагерльоф, а тази година я спечели южнокорейската авторка Хан Канг.
6. Пръв лауреат на Нобеловата награда за литература е френският поет Сюли Прюдом. Двама души отказват да получат Нобеловата награда за литература - руският писател Борис Пастернак през 1958 г. и френският философ Жан-Пол Сартър - през 1964 г.
Още: Откритието на микроРНК донесе Нобелова награда за медицина на двама американци
7. Уинстън Чърчил получава Нобеловата награда за литература през 1953 г. (по това време е министър-председател на Великобритания). През периода 1945-1953 година той е номиниран за наградата за литература 21 пъти, а два пъти е номиниран за Нобелова награда за мир.
8. Сюли Прюдом, Рудолф Ойкен, Паул фон Хайзе, Рабиндранат Тагор, Синклер Луис, Теодор Момзен, Луиджи Пирандело, Пърл Бък, Бъртранд Ръсел и Уилям Фокнър са някои от авторите, които са наградени с Нобелова награда за литература още след първата номинация.
9. Най-често носителите на Нобелова награда за литература пишат на английски език - 29. Следва френският - 15, немски - 13, испански - 11, шведски - 7, италиански - 6, руски - 5.
10. През 2018 г. не беше присъдена Нобелова награда за литература и през 2019 г. бяха обявени двама лауреати. Шведската академия взе такова решение, защото броят на членовете ѝ намаля, както и доверието в нея, след разкрития за сексуални посегателства и финансови злоупотреби.
11. Заради скандалите през 2018 г. Шведската академия създаде нов Нобелов комитет по литература съвместно с Нобеловия фонд. Той се състои от петима членове на академията и петима експерти - критици и издатели.
12. Въпреки че Нобелова награда за литература се присъжда за цялостно творчество, има и девет случая, в които повод за отличието става конкретно произведение. Това са Михаил Шолохов с "Тихият Дон" през 1965 г., Ърнест Хемингуей със "Старецът и морето" през 1954 г., Роже Мартен дю Гар през 1937 г. със "Семейство Тибо", Джон Голзуърди през 1932 г. със "Сага за Форсайтови", Томас Mан през 1929 г. за "Буденброкови", Владислав Реймонт за "Селяни" през 1924 г., Кнут Хамсун през 1920 г. с "Благодатта на земята", Карл Спителер през 1919 г. с "Олимпийска пролет" и Теодор Момзен за "Римска история" през 1902 г.
13. Нобеловият медал за литература е по дизайн на шведския скулптор и гравьор Ерик Линдберг. Изображението представя млад мъж, седнал под лаврово дърво, който слуша и записва пeсента на музата, пише БТА.
Още: Салман Рушди е сред финалистите за Националните литературни награди на САЩ