Поръчка за реставрация на Ески Джамия като недвижима културна ценност от местно значение обяви кметът на Дупница инж. Методи Чимев.
Още: Община Благоевград заедно с приюта за бездомни животни с призив „Бъди пазител, подай сигнал“
Още: Община Благоевград посреща 2025 г. с празничен концерт
Сега се обявява само първият етап на обекта - цялостна подмяна на покрива. Предвидена е смяна на 40% от керемидите с нови, изцяло подменяне на подложката от хоросан и пълнители, която е компрометирана. Ще се премахне замазката с теракол като архитектурният образ на сградата няма да бъде променен.
Поръчката е на стойност 79 821 лв. без ДДС.
Джамията е разположена на стария градски площад – пазарището, и в миналото е била доминираща сграда със своя обем и извисяващо се минаре.
Още: Кметът на Благоевград и бранш си стиснаха ръцете за промените в туристическия данък
Още: Община Благоевград обяви ден на почит към паметта на загиналите младежи
Сградата не е датирана точно, но според специалисти тя е един от редките представители на ранните джамии от 15-16 век. Носи белезите на преустройства от няколко етапа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Определиха номинациите за „Спортист на годината“ 2024 г. в Благоевград
Още: Община Благоевград с нова политика за гробищните паркове
Минарето, изградено вероятно през 17 век, е разрушено, без данни за възстановяването му.
"Недоказана остава и функцията на малката куполна сграда в югоизточния ъгъл, първоначално без пряка връзка с джамията. Тя е служела дълго време за караулно помещение, трафопост и др., при което са унищожени данни за автентичната ѝ функция. Издължените ѝ пропорции сочат, че тя е била строена за тюрбе-мавзолей. След Освобождението джамията е била използвана последователно като затвор, склад, игрален салон и др. Днес сградата е собственост на общината и се ползва като изложбена зала", се сочи в обяснителната записка, изготвена от арх. Йорданка Кандулкова.
За последно частична реставрация и адаптация на сградата е бил извършен през 60-те години на миналия век, когато били възстановени решетките тип „слонско око“ на втория и третия ред прозорци, възстановена била също оригиналната подова настилка от шестоъгълни керамични плочи и покрива с керемиди, изготвени по автентичен образец.
Още: Електронна платформа за подаване на сигнали за нередности въвежда Благоевград
Още: Община Благоевград с награда за пример за контрол над общинските дружества (СНИМКИ)
На практика първият етап от реставрацията, която предстои, включва покрив и корнизи.
Вторият етап обаче ще е по-мащабен.
Той предвижда изграждане на дренаж, възстановяване на каменните арки, гранитни колони, каменни бази и капители, каменните рамки около прозорците, възстановяване на фасадата, прозорците, железните решетки, вратите, мазилките, декоративното изписване, настилките.