Масово хората се притесняват да даряват кръв, защото не са съвсем наясно какво точно се случва с организма им и си мислят, че може да им се случи нещо фатално. Това каза пред Радио „Фокус“ д-р Бойка Маринова, началник на Отделението по трансфузионна хематология в Благоевград.
По думите ѝ от хуманна гледна точка кръводаряването е много важно, защото се помага на много хора, които се нуждаят, а в България има значителен брой хора, които чакат за кръв. "Точно това е проблемът – кръвта в България не е достатъчно и само близки хора даряват, когато някой се нуждае от кръв, тогава се сещаме, че някой друг има нужда от нашата кръв. Тези хора, които даряват кръв безвъзмездно, са много малко. Това са единици. Може би за цялата година безвъзмездно даряват кръв около 120 души, на фона на 4 600 души, от които сме взели кръв през годината, това е съвсем недостатъчно", коментира тя. Д-р Маринова подчерта, че не бива да забравяме, че кръводаряването спасява човешки живот.
"При кръводаряване количеството кръв, което се взима от дарителя, е 450 мл. На някои се взима по-малко, в зависимост от самите вени. При лоши вени, колкото и да искаме, повече от 300 - 350 мл не могат да се вземат. Иначе нормалното количество кръв, което трябва да се вземе, защото вътре има един разтвор 63 мл и за да е годна 35 дни тази кръв, тя трябва да бъде 450 мл. Под тези мл вече спада годността на кръвта", обясни тя. Д-р Маринова посочи, че кръводарители могат да бъдат всички здрави хора над 18 години и под 65 години. Тя отбеляза, че е важно да не са с високо кръвно, да не взимат антибиотик в момента, да няма ваксина преди кръводаряването, да не са боледували от хепатит Б, да нямат сърдечни заболявания. Началникът на Отделението по трансфузионна хематология в Благоевград подчерта, че има цял списък от неща, за които на място се разпитват хората и се преценява дали могат да дарят кръв, или не.