На днешния ден – 19 юни, когато Българската православна църква чества Денят на българския светец, Св. Паисий Хилендарски, обществеността в Банско тържествено отбеляза 296 години от неговото рождение и 256 години от написването на „История славянобългарска”.
Още: Ето кога стартира първият етап за записване в детски ясли в Благоевград
Още: Ето кой взе призата "Спортист на годината" в Благоевград
Честването започна с Божествена Света литургия в храма „Света Троица”, последвано от тържествено поднасяне на венци и цветя пред монумента на големия българин, изграден на пл. „Възраждане” в планинския град. На честването присъстваха кметът на община Банско – Георги Икономов, председателят на Общински съвет – Банско – Петър Баряков, заместник-кмета Ивайло Ръхов, общински съветници, директори на учебни заведения, представители на културните институции, ученици и граждани.
В своето слово към присъстващите кметът Георги Икономов изтъкна значимостта на скромния Хилендарски монах и на неговото дело:
Още: Община Благоевград подменя над 2800 улични лампи с нови LED тела
Още: Община Благоевград заедно с приюта за бездомни животни с призив „Бъди пазител, подай сигнал“
„Уважаеми дами и господа, скъпи съграждани,
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Благоевград посреща 2025 г. с празничен концерт
Още: Кметът на Благоевград и бранш си стиснаха ръцете за промените в туристическия данък
Отново сме тук, за да почетем името и делото на нашия велик съгражданин, Преподобни Свети Паисий Хилендарски. Онзи Паисий, който буди българското национално съзнание, внушава на всички българи да пазят своя род и език, да имат високо национално самочувствие и гордост, както и да отстояват националната си чест и достойнство. Неговата „История славянобългарска” се превърна в изключително важен документ за българската национална култура и история. Няма да е пресилено, ако кажа, че Паисий Хилендарски е първият идеолог на Българското възраждане и създател на първообраза на Българската национална доктрина. Да си роден в родното място на Паисий, означава да носиш частица от неговия дух, да я предадеш на децата си, та и те да помнят Атонския монах, който събуди роба и така пръв подготви почвата за онази борба, с която завърши епохата на Българското възраждане. Със своите идеи той се доближи до Европейското просвещение и напомни на българите славното им минало. Светлината, която запали той, и до днес озарява нашата духовност, а животът и всеотдайността му са нравствен пример за всеки човек. Дами и господа,
Нека пренесем през времето титаничния му дух! Да пазим неговото дело и помним неговото име, во век и веков”.
Специален гост на събитието бе артиста Янко Лозанов, който изпълни въздействащ рецитал на одата „Паисий” от Иван Вазов, както и откъси от „История славянобългарска”. Програмата продължи с презентация, подготвена от Музеен комплекс – гр. Банско. Тя бе под надслов „От Банско през Света гора до бъднините български“ и представи историята на манастирите Хилендар и Зограф, както и тяхната неразривна връзка с Банско и Баановия род, от който е самият Паисий.
Още: Община Благоевград обяви ден на почит към паметта на загиналите младежи
Още: Определиха номинациите за „Спортист на годината“ 2024 г. в Благоевград