Ивайло Дерменджиев е българският представител в арбитражния съд по спорта в Лозана. Представяме Ви неговата гледна точка от професионален план, по казуса с Борислав Михайлов, изразена в интервю за "24 часа".
Правилно ли е решението на агенцията по вписване да откаже вписване на Борислав Михайлов като президент на БФС?
Решението изглежда мотивирано и обосновано, също така има своята правна логика. Ако се допусне повторно вписване на вече заличено лице от регистрите, се създава правен прецедент и несигурност на актовете към всички трети лица. Оставката е подадена, приета по съответния ред в Устава на БФС, вписана е в агенцията и случаят е приключен юридически. Другото би било правен нихилизъм. Моралната страна на този акт няма да коментирам, тя е извън правната сфера.
Какви са последиците за изпълкома?
Изпълкомът има два правни пътя - единият е да обжалва решението на агенцията пред съда, да забави процедурата по отказа за вписване и когато окончателно бъде решен въпросът, да се събере на заседание и да реши за нов конгрес или не. Подозирам, че тогава обаче ще е много късно за нов конгрес. Другият вариант е да приеме решението на агенцията така, както е постановено, да се събере на извънредно заседание и да потвърди провеждане на конгреса, ако това все още е възможно. Това би бил логичен изход и в голяма степен ще отговори на обществените очаквания.
А може ли да се проведе извънреден конгрес сега, само няколко месеца преди редовния?
В Устава на БФС не се прави разлика между редовен и извънреден конгрес. Тоест и двата конгреса са редовни, когато бъдат свикани по законоустановения ред, а именно с решение напо установения ред, съобразно дневния ред и устава, ще е законно и ще създаде бъдеща мандатност за следващ 4-годишен период. Ако БФС искаше да направи някакво специално разграничение между редовен и извънреден конгрес, щеше да е дефинирал това в сегашния устав.
С други думи, няма да се доизкарва старият мандат
Конгресът е този, който дава начало и край на мандата. След като има избор, това означава, че започва нов 4-годишен мандат, както споменах по-горе.
Може ли УЕФА и ФИФА да наложат санкции на българския футбол?
Може и това се е случвало вече. В международното право и в частност спортното правната сигурност и предвидимост са приоритет. В случай че БФС тръгне по пътя на обжалването и упорството да налага юриспруденция, до санкции от централата може да се стигне. За мен в момента управляващ и представляващ БФС до провеждането на нов конгрес е Михаил Касабов.
Още по казуса в БФС четете тук: Борислав Михайлов оттегли оставката си и се връща в БФС