Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо се стигна до саморазправата с депутати в Македония

28 април 2017, 06:30 часа • 3749 прочитания

Македонският парламент преживя един от най-драматичните си дни в историята. Стотици протестиращи влязоха в Народното събрание в четвъртък и нападнаха депутати, включително и лидера на Социалдемократическия съюз (СДСМ) Зоран Заев. Ранени са четирима депутати от СДСМ, а десетки души са пострадали. Има информация и за тежко ранен, с опасност за живота албански депутат, но тя е абсолютно неофициална.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Влизането в Народното събрание в Скопие стана минути след като депутатите от СДСМ и народните представители от албанските партии избраха Талат Джафери (бел. ред. - от Демократическия съюз за интеграция на Али Ахмети) за председател на македонския парламент. Изборът стана след като председателстващият заседанието Трайко Веляновски вече бе прекратил заседанието, но в пленарната зала останаха депутатите от СДСМ и тези от албанските формации. Въпреки това за Джафери не гласуваха депутатите от две албански партии - Движението "Беса" и ДПА. Джафери получи 61 гласа в 120 местния парламент. СДСМ има 49 депутати, а партията на Али Ахмети ДСИ – 10, Албанският алианс е с едва трима народни представители.

В същото време депутатите от ВМРО-ДПМНЕ скандираха "Това е държавен преврат", пише БГНЕС.

Джафери положи клетва и веднага се обърна на албански език към народните представители. След като депутатите от ВМРО-ДПМНЕ изпяха македонския химн, депутатът от "Беса" Зекирия Ибраими поиска да бъде изпълнен и албанския химн. След това всички етнически албански депутати започнаха да пеят албанския химн.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Малко по-късно в парламента влязоха и първите протестиращи от Гражданското сдружение "За единна Македония", които от края на месец февруари демонстрират и искат провеждане на нови предсрочни парламентарни избори. Депутатите от новото парламентарно мнозинство известно време бяха заключени в зала за пресконференции, заедно с група журналисти, но протестиращите успяха да влязат там. Зоран Заев и депутатите от неговата парламентарна група Дамян Манчевски, Максим Димитриевски, Оливер Спасовски и Петре Шилегов бяха бити от протестиращите. Самият Заев бе с разкървавена глава. Малко след 21:00 часа специални части се опитаха да влязат в залата, но бяха блокирани от протестиращите.

Македонският президент Георге Иванов призова политическите лидери в страната на консултации за намиране на изход от политическата криза. В специално обръщение към нацията президентът призова за разум. "Призовавам лидерите на парламентарните групи утре да дойдат на консултации при мен и на лидерска среща да обсъдим ситуацията, както и всички възможности за успокояване на ситуацията и намиране на изход от кризата. Никой отвън няма да ни реши проблемите, ако ние самите не ги решим, съгласно държавните интереси на Република Македония", каза още Иванов.

Вчера (27 април) СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ си отправиха поредните тежки обвинения. Зоран Заев предупреди партията на Груевски, че "парламентарното мнозинство ще избере председател на Народното събрание". От ВМРО-ДПМНЕ отговориха, че "амнистираният престъпник Заев се опитва да извърши държавен преврат и да създаде паралелни структури, защото е изнудван от чужденци и от наркобосове".

Гражданското сдружение "За единна Македония" публикува декларация с призив "всички граждани от всички краища на Република Македония да се съберат пред сградата на парламента в Скопие". Истинският стопанин на Република Македония е народът, се казва в призива. Декларацията бе публикувана минути след като протестиращите влязоха в сградата на Народното събрание.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

ВМРО-ДПМНЕ с демократични средства ще се противопостави на антидържавните действия от страна на Социалдемократическия съюз (СДСМ). Ще използваме всички правни и политически средства. Това написа във Facebook лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по повод днешните инциденти в македонския парламент. "Насилието не е решение. Необходимо е да се стигне до успокояване на страстите. Призовавам за успокояване. Народът не трябва да се подава на провокациите на СДСМ и на тези, които искат да вкарат страната в още по-голяма криза, за да изпълнят техния сценарий", написа още Груевски.

По-късно вечерта полицията успя да овладее улиците и да разпръсне протестиращите.

Oтговарящата за дипломацията и външните връзки на ЕС Федерика Могерини и Хан излязоха със съвместна декларация. В публикуваното на сайта на външнополитическата служба на европейската администрация заявление се казва: "По най-решителен начин осъждаме продължаващите досега атаки срещу членове на парламента в Скопие. Актове на насилие в парламента са абсолютно неприемливи и призоваваме към спокойствие и сдържаност. МВР и полицията са длъжни да осигурят безопасността на парламента и неговите членове".

Предистория

Протестите в Република Македония заради т.нар. албанска платформа започнаха в края на месец февруари. Те се провеждат всяка вечер след 17:00 часа местно време в десетки градове на страната. На няколко пъти в Скопие се събираха десетки хиляди души. По-големи протести има, когато в Скопие пристигат европейски политици, които се опитват да посредничат в преговорите за изход от политическата криза.

Албанският премиер Еди Рама участва лично в изработването на т.нар. "Албанска платформа", която бе подписана от три албански формации от Македония - ДСИ, "Беса" и Албанския алианс на 7-ми януари. "Албанската платформа" предвижда промяна на македонската конституция, държавните символи и превръщането на албанския в официален език в страната.

Поради отказа на лидера на Социалдемократическия съюз /СДСМ/ Зоран Заев публично да осъди и да се разграничи от този документ, президентът Георге Иванов отказва да му връчи мандат за съставяне на правителство. СДСМ получи подкрепата на албанските партии в новия парламент.

Новият парламент беше избран по време на предсрочните парламентарни избори на 11-ти декември миналата година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес