Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Започва втората фаза на конституционните промени в Македония

07 ноември 2018, 09:25 часа • 1402 прочитания

Започва втората фаза на процедурата за промени в Конституцията на Македония, предава скопската електронна медия „24 Инфо“, цитирана от агенция "Фокус".

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Парламентарната комисия по конституционни въпроси стартира обсъждането на четирите проектоизменения на Конституцията, съгласно Договора от Преспа. Дебатите ще продължат 12 дни. Председателят на парламента Талат Джафери, който е и председател на комисията, насрочени следващото пленарно заседание за 1 декември.

По-рано премиерът Зоран Заев подчерта на пресконференция, че четирите изменения не съдържат спорни елементи, в съответствие са с международните стандарти, и заслужават подкрепа от всички депутати в името на интеграцията на Македония в Европейския съюз и НАТО. Съгласно думите му, в тях са заложени и предложенията на независимата парламентарна група на ВМРО-ДПМНЕ в македонския парламент. Депутатите в Събранието, както поясни Заев, имат възможност чрез дебат да подобрят текста на предложените проектоизменения.

Първата поправка се отнася до замяната на Република Македония с Република Северна Македония навсякъде в Конституцията с изключение на чл. 36, където има исторически аспект.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Втората се отнася до преамбюла на Конституцията, където, както заяви Заев, към решенията на Антифашистко събрание за народно освобождение на Македония (АСНОМ) се допълва, че Охридското рамково споразумение трябва да бъде градивен елемент на държавата.

В третото изменение се добавя само един параграф, а именно, че Македония зачита суверенитета, териториалната цялост и политическата независимост на съседните страни, което дава по-големи гаранции за трайността и неприкосновеността на границите с Гърция, въпреки че текстът се отнася за всички съседи.

В четвъртото изменение, в допълнение към потвърждаването на македонската идентичност, се подчертава, че Македония защитава правата и интересите на своите граждани, живеещи или пребиваващи в чужбина, и насърчавайки връзките им с родината.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес