След европредседателството ни и срещата на върха „ЕС – Западни Балкани”, страните от региона оценяват българския принос и чувстват страната ни по-близка.
Данните са от изследване на "Галъп интернешънъл", което обхваща над 6 хиляди души в Македония, Косово, Сърбия, Албания, Босна и Херцеговина и Черна гора.
В страните от Западните Балкани надделяват онези, които смятат, че България помага за европейската интеграция на страната им (58% сега, при 54% миналата година) срещу онези, които смятат, че България не помага (42% сега, при 46% миналата година).
В Албания 81% споделят мнението, че България помага. В повечето останали страни дяловете на съгласните се движат около 50%, а в Черна гора делът е 58% и расте с 10 пункта спрямо предната година, респ. с 10 пункта намалява делът на обратната опция.
В Македония пък сред местната албанска общност мненията са силно положителни - 76% оценки, че България помага и ръст от цели 40 пункта спрямо предходната година. Сред останалите в страната обаче мненията са поляризирани и това се дължи на яростната и равностойна политическа битка между двете основни партии в страната.
Българският премиер получава най-висока оценка сред балканските лидери – 44% е положителната, а 22% е отрицателната. След него по положителна оценка е лидерът на Турция Реджеп Ердоган – 43% го одобряват, а 33 на сто – не.
Най-голямо е неодобрението към министър-председателя на Косово. Рамуш Харадинай се радва на одобрението на едва 30 на сто. Отрицателната оценка за него е най-висока – 45%.
От резултатите от срещата на върха за Западните Балкани, на която домакин беше София, най-доволни са албанците, а най-недоволни – сърбите.