Селин Сайек Бьок, заместник-председател на основната турска опозиционна Републиканска народна партия (РНП), напусна поста си, предаде в. „Хюриет“. Като причина за оставката тя посочва липсата на политическа борба сред съпартийците си срещу резултатите от референдума от 16 април.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Бьок заяви, че разработването на цели и политики, базирани на резултатите от общественото допитване, са "узурпирани чрез незаконни средства" и това е несправедливост към милионите хора, които гласуваха против разширяването на президентските правомощия.
"Като политик, който вярва в демокрацията на участието и в универсалните принципи на социалдемокрацията, не намирам, че действията на сегашната администрация на РНП са приемливи на този етап. По тази причина се оттеглям като заместник-председател и говорител на партията ", каза Бьок, като отбеляза, че ще продължи да изпълнява членството си в състава.
Тя посочи също, че партията не е предприела необходимите стъпки по решителен и ясен начин след референдума. Вместо това е налице политика, довела до критики срещу формацията.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
На провелия се на 16 април референдум, малко над 51% от турските гласоподаватели подкрепиха разширяването на правомощията на президента Реджеп Ердоган. Това означава, че властта ще премине еднолично в ръцете на държавния глава, който заговори и за връщане на смъртното наказание в страната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
След обявяването на резултатите, Бьоке заяви, че РНП ще използва всички демократични права, за да гарантира, че референдумът ще бъде повторен. Попитана за следващата стъпка на партията, нейните коментари бяха интерпретирани като знак, че може да се бойкотира работата на парламента.
Въпреки това, след заседанието на борда, заместник-председателят на парламентарната фракция на партията Левент Гек заяви, че "не е възприел подход, който да е в съответствие с откъсването от парламента". Тази стъпка бе отхвърлена и от лидера Кемал Кълъчдароглу.
На 25 април обаче Държавният съвет отхвърли искането на партията за отмяна на решението на избирателната комисия.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса