Въпреки агресивната антиевропейска и антибългарска кампания срещу т.нар. "френско предложение", броят на противниците му в РС Македония рязко намалява. Това сочат данните от последното социологическо проучване на Международния републикански институт на САЩ (IRI) в Скопие, предаде репортер на БГНЕС.
В средата на миналата година, когато стана ясно предложението на френското председателство на ЕС, противниците му в западната ни съседка бяха над 80%, но според последното проучване те вече са намалели до около 56%.
Трябва да се отбележи, че "35% от запитаните подкрепят промяна на Конституцията и вписването на българите в нея".
ОЩЕ: Фалшифицирането на историята продължава: Пендаровски откри паметник на "македонска" принцеса
В случая е необходимо да се припомни, че от месец юни 2022 г. насам в РСМ се води брутална антиевропейска и антибългарска кампания. Опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, заедно с просръбската и проруска формация "Левица" организира протести и блокади в столицата срещу предложението на Париж. В центъра на Скопие дори бе символично "изгорено френското предложение" от певеца Ламбе Алабаковски, който "се прочу" с подпалването на българския клуб в Битоля "Иван Михайлов".
През последните месеци в медиите, включително и в държавните, почти ежедневно има "анализи и коментари", срещу "циничната, престъпна, лицемерна европейска политика, която подкрепя фашистките искания на България". Стотици са публикациите за последните 6 месеца, които очевидно безуспешно, внушават на гражданите, че не трябва да има промяна на Конституцията и вписване на българите в нея.
ОЩЕ: ЕС призова РСМ да преследва и осъди проявите на омраза срещу българите
Френското предложение предвижда, освен вписването на българите като държавотворен народ в Конституцията на РСМ, но и изпълнение на всичко записано в протоколите, разкриването на истината за преследването и избиването на всички борци за независима Македония след 1919 г., спиране на езика на омразата, включително и премахване на фалшификациите относно миналото.
Кореспондентът на БГНЕС от Скопие отбелязва, че в страната не се дава масово публичност на тези данни, за които през месец декември в телевизионно интервю загатна президентът Стево Пендаровски.
В последното си интервю преди заминаването си от Скопие германският посланик Анке Холщайн пред вестник "Независим" открито предупреждава местните политици, че промяната на Конституцията и френското предложение нямат алтернатива за РС Македония.