Заради провеждани редовно масови граждански протести в много сръбски градове все по-актуална става темата за възможни предсрочни избори в Сърбия.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Сръбският президент Александър Вучич днес за пореден път заговори за възможността за преждевременни избори за парламент.
„Това решение е сложно. Ще отидем с него при партийното председателство и в главния съвет, но това не е партийна работа. В ръководството на партията всички са за провеждане на избори. Не отхвърлям изборите като възможност. Това ще зависи от много други неща, които са свързани с бъдещето на Сърбия“, каза Вучич пред РТС.
Сръбските медии съобщиха днес резултатите от проучване на Ipsos Strategic Marketing, което показва, че ако сега се проведат избори, управляващата Сръбска прогресивна партия на Вучич ще спечели 55% от гласовете. Това, според агенцията, показва, че масовите граждански протести не засягат настроението на избирателите.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
От друга страна, основателят и един от лидерите на опозиционния Съюз за Сърбия Драган Джилас заяви в интервю за вестник "Данас", че опозицията "няма да участва в фалшиви избори".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Според него всички в опозицията трябва да осъзнаят, че гражданите по улиците очакват те да докажат, че "утре, когато пада сегашният режим, системата, която е построена повече от десет години, ще падне и че наистина ще бъде различно".
“Всички трябва да се ангажираме да не участваме във фалшиви избори. Трябва заедно, както хората, така и политиците, да направим изборите отново избори и с нашия подпис да гарантираме, че докато тези условия бъдат изпълнени, няма да има фалшиви избори на Вучич ние никога повече няма да участваме при такива условия”, каза Джилас в интервюто.
Той добавя, че когато се организират честни и свободни избори, опозицията чрез широка народна изборна листа ще създаде "правителство от експерти за определен период от време, което ще възстанови системата и ще въведе ред и правила".
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Джилас отговори положително на исканията от граждански протести към опозицията за "изграждане и укрепване на институции, приемане на закон за собственост, лустрация, независими медии, специален прокурор за корупция, декриминализация на обществото и пълна независимост на съдебната власт" . Тези искания, според Джилас, са нещо, което трябва да се направи в Сърбия, за да се гарантира, че "властта, която не е по желание на гражданите, може да бъде променена с писалка".
Анализатори в Белград твърдят, че Вучич е изправен пред дилема по въпроса дали си струва да обяви избори и да спечели "пирова победа", тъй като заради бойкота на опозицията ще загуби пред международната общност легитимност както парламентът, така и своя собствен, за да реши проблема с Косово.