Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вучич: Няма никакво споразумение, няма да пусна Косово в ООН

01 март 2023, 10:32 часа • 1856 прочитания

Докато съм президент няма да подпиша нито официално, нито неофициално признаване на Косово, нито членство в ООН. Това каза сръбският президент Александър Вучич пред националната телевизия РТС по повод европейския план за Косово, след като опозицията го обвини в предателство на националните и държавни интереси.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

След срещата с косовския премиер Албин Курти в Брюксел Вучич беше изправен пред много критики, особено за приемането на частта от Споразумението, в която се казва, „че Сърбия няма да се противопостави на членството на Косово в ООН“. Това според мнозина е признание за независимост. В този контекст бяха обявени митинги и национални протести по улиците като отговор на намерението „цяла Сърбия да се жертва за Общността на сръбските общини“.

Вучич заяви, че докато е на поста си няма да отстъпи. Но по думите му шансовете за промяна на европейското предложение са нулеви. „Готови сме да преговаряме за план за изпълнение, но аз няма да подпиша това“, посочи Вучич и добави, че "няма да се осъществи приемането в ООН".

ОЩЕ: Курти: Възможно е споразумение между Косово и Сърбия до края на годината 

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Вучич добави, че френско-германският план междувременно се е превърнал в "европейско предложение". „Този план на Европейския съюз дойде като идея на Еманюел Макрон и Олаф Шолц, те донесоха листа хартия. Не са питали никого, въобще не е имало възможност за преговори, казаха: „вземи или остави“, уточни сръбският президент.

Описвайки как са изглеждали преговорите в Брюксел, той посочи: „Те си казват своето, ние си казваме нашето и не сме съгласни за нищо“.

Вучич каза още, че е бил предупреден за последиците от неприемането на предложението, включително за спиране на европейската интеграция и директно изтегляне на инвестиции. „Страната ще бъде изолирана“, каза той и добави, че Сърбия е дала "остър и задълбочен отговор". „Те се върнаха с козметични промени“, продължи той. „Трябваше или да останем в преговорите, или да изоставим всичко и да завършим като през 90-те години с пълен икономически колапс, затова казах, че Сърбия е готова да работи за изпълнението на много неща от плана“, каза Вучич.

Той допълни, че сръбските медии са публикували части от европейското предложение.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

ОЩЕ: Еди Рама: Нормализирането между Косово и Сърбия е крайъгълен камък за мира в региона

На въпрос дали очаква Курти да приеме формирането на Общността на сръбските общини, Вучич отговори отрицателно и каза, че е почти убеден, че Курти няма да формира ОСО в близко бъдеще. Курти, обясни Вучич, казва, че „не може да приеме задълженията, които други са поели преди него, че това е било престъпно правителство, че е обещал на хората, че няма да го изпълни, въпреки че те му казват, че това е задължение“.

Вучич каза, че има четири споразумения за Общността на сръбските общини. По думите му основното споразумение е от 2013 г., второто е мандатът на ръководния екип, третото е планът за изпълнение, а четвъртото е първото споразумение за принципите.

„Освен принципите на ОСО, като укрепване на демокрацията, първично и вторично здравеопазване, условия за завръщащите се, изследователски дейности, тя може също да насърчава и представлява общите интереси на членовете на ОСО пред властите в Прищина - т.е. да извършва обществени услуги, следейки за изпълнението на техните цели и други правомощия. Състои се от събрание, президент, съвет, борд и администрация. Те имат право да притежават своите движими и недвижими имущества, да има фирми, знаме, герб“, обясни Вучич, като добави, че решенията се вземат с мнозинство от две трети.

ОЩЕ: В 11 точки: Ето как ЕС вижда трайния мир между Сърбия и Косово

Президентът Вучич каза, че Жозеп Борел идва в Северна Македония на 18 март и че това не е краен срок. "На 24 март в Европейския съвет ще кажат какво правим. Ако не направим достатъчно, няма да ни отворят клъстери. Ще има натиск, разбира се, и никой няма да остави преговорите да продължават безкрайно", каза президентът на Сърбия.

Той изтъкна, че планът от Брюксел ще бъде рамката на преговорния процес.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес