Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Визитата на Хан не доведе до напредък в Македония

22 март 2017, 07:37 часа • 1621 прочитания

Късно тази нощ приключиха срещите в Скопие на еврокомисаря по разширяването на ЕС Йоханес Хан с македонските политически лидери, чийто партии са представени в парламента. Хан разговаря последователно с Билал Касами от Движението "Беса", със Зиядин Села от Албанския алианс, Али Ахмети от ДСИ, Зоран Заев от СДСМ и накрая с Никола Груевски от ВМРО-ДПМНЕ. Македонският президент Георге Иванов отказа да разговаря с еврокомисаря, посочва БГНЕС.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Хан напусна Скопие без да даде пресконференция както бе предвидено предварително. Минути след като напусна македонската столица, беше разпространено съобщение от негово име. "При срещите с представителите на парламентарнити партии подчертахме много ясно, че всички лидери, включително и президентът, са длъжни да зачитат резултатите от последните избори. В демокрацията всеки трябва да признае парламентарното мнозинство. Поради тази причина подкрепяме президентът спешно да преразгледа позицията си. Няма време за губене. В момента очакваме от всички политически партии и институции да дадат път на демократичните процеси, защото това е в интерес на гражданите", пише в съобщението на Хан.

Според него последните няколко месеци са навредили на икономиката на страната. "Призоваваме за бързо формиране на правителство, което да извърши небходимите реформи. От партиите и правителството очакваме да изпълнят договорите от Пържино. Призоваваме всички да се въздържат от действия и прояви, които може да предизвикат междуетническо напрежение и да влошат добрите отношения със съседите. Никой не трябва да си играе с огъня. Дълбоко сме загрижени от говора на омразата. Гражданските прояви /митинги, бел.ред./ са основата в демократичното общество, но те са и отговорност", пише еврокомисарят и призовава за спиране на отрицателната риторика спрямо международната общност и неправителствените организации.

През следващите дни очакваме сериозно и отговорно държавническо поведение от страна на институциите, които да позволят съставянето на ново правителство и стабилна коалиция. Това е единственият начин страната да се върне по пътя на нейната евроинтеграция", пише още Йоханес Хан, който бе придружаван в Скопие от тримата евродепутати - Иво Вайгъл, Едуард Кукан и Кнут Флекенщайн.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Докато еврокомисаря провеждаше срещите си в парламента, пред сградата се събраха десетки хиляди души на протест. Те призоваха "Хан да зачете волята на гражданите, да осъди "албанската платформа" и да уважава волята на Македония". Протести имаше в общо 43 града и населени места. Това бе 23-я протест организиран от гражданското сдружение "За единна Македония".

След срещата си с Хан Никола Груевски отказа да направи коментар, но Антонио Милошоски от ВМРО-ДПМНЕ каза, че на еврокомисаря е било казано, че има само две решения за изход от кризата - нови избори или съставяне на правителство на малцинството от страна на Заев, но само след като той осъди "албанската платформа".

"Посланията на еврокомисаря са много ясни. Процесите трябва да бъдат ускорени. ..Това обаче не означава, че не трябва да бъдем внимателни и да се пазим от провокациите на опонента, но трябва да ускорим нещата", каза след срещата Зоран Заев.

"Ние сме част от парламентарното мнозинство и нямаме намерение да нарушаваме този договор...Надявам се ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да превъзмогнат различията си. В интерес на страната е да бъде намерено решение за да може институциите да функционират. Ние не сме бунтовници и няма да превземаме институциите. Надявам се да намерим мирно и приемливо решение", каза Али Ахмети след разговора с Йоханес Хан.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Гражданското сдружение "За единнна Македония" организира всекидневни протести от края на месец февруари в десетки градове на страната срещу "Албанската платформа", която бе изготвена с директното участие на албанския премиер Еди Рама. Тя предвижда промяна в Конституцията, държавните символи на страната и въвеждането на албанския като официален език в западната ни съседка. Този документ бе подписан от трите албански формации - ДСИ на Али Ахмети, Движение "Беса" на Билал Касами и Албанския алианс на Зиядин Села. В момента и трите партии подкрепят Зоран Заев от СДСМ за сформиране на нов кабинет. Иванов обаче отказва да връчи мандат именно поради "Албанската платформа".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес