Ако ЕС позволи македонският език да бъде пречка по пътя на нашата евроинтеграция, няма да заслужава определението „европейски” в своето име. Не знам дали ще можем да вярваме на такъв Европейски съюз, заяви в Прилеп вицепремиерът по европейски въпроси и бивш министър на външните работи на Македония Никола Димитров, пише БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
„Смятам, че е неевропейско предизвикателството за македонския език да се превърне в пречка за нашето европейско бъдеще и интеграция. Ако ЕС допусне това по някакъв начин да бъде пречка, тогава той няма да заслужава прилагателното в името си „европейски“ и не знам дали можем да вярваме в такъв Европейски съюз. Трябва да се прояви мъдрост и уважение. Няма приятелство без взаимно уважение. Всички, които искат да бъдат близки и приятели на македонския народ, трябва да приемат кои сме ние и какъв език говорим, а ние говорим македонски език”, каза вицепремиерът. И допълни, че "никой друг, нито една съседна или по-отдалечена държава няма право да се меси в правото на самоопределение на Македония.
По повод днешния празник в страната – Денят на народното въстание, вицепремиерът написа в профила си във Фейсбук, че борбата за „свещената народна свобода” срещу най-тъмната страница от историята – фашизма, е „една от най-важните битки на нашите предци. Те ни завещаха държава. Първата цел на нашата борба, като наследници на Илинден и АСНОМ беше да укрепим и дадем сигурност на страната посредством членство в НАТО”, написа той. И добави, че сега предстои да се изгради европейски начин на живот в Република Северна Македония, за да има просперираща държава и силна икономика.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България