"Не се плашим от отворени въпроси, но не можем да позволим отношенията между Северна Македония и България да се основават само на тези въпроси", каза днес вицепремиерът на РСМ по европейските въпроси Боян Маричич в кулоарите на конференцията BGMK2030 „Граждански принос за изграждане на доверие, единство и съюз“.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Той бе помолен да коментира изказването на президента Румен Радев, че е добре да се сформират работни групи, но „първо трябва да се разрешат ключовите политически въпроси“.
"Вярваме, че има потенциал в много други области, всъщност тези работни групи бяха сформирани там, където резултатите могат да се покажат чрез конкретни форми на сътрудничество, да се сближат гражданите, да се промени атмосферата, така че да можем да решим всички открити въпроси" каза вицепремиерът Маричич.
"Не е достатъчно държавните институции и политиците да положат усилия, много е важно да допринесат интелектуалците, университетите и всички други обществени участници. В този смисъл аз наистина приветствам това събитие и смятам, че ще има голям ефект, ако продължи в тази поредица", каза Маричич.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Той подчерта, че и като правителства, и като държави са длъжни да възпитават младите хора в европейски дух и с европейски принципи, защото само тогава можем да имаме устойчиви добри отношения в дългосрочен план и решаване на проблемите в европейски дух.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Отговаряйки на журналистически въпрос, Маричич подчерта, че не е добре да се поставят срокове по искането за вписване на българското малцинство в Конституцията.
"Определянето и публичното изразяване на каквито и да било срокове досега не ни помогнаха в разговорите. Ние, нашето правителство, многократно заявявахме публично, че нямаме проблем да включим в нашата конституция други общности, които не са били включени досега, като хърватската, черногорската и българската. Така че има ясна политическа воля за това. Нашата позиция е, че това трябва да стане, преди да се присъединим към ЕС. Остава в следващия период от разговори и открит диалог с България да се намери начин, но и график, който да е най-подходящ за това", каза той.