Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В тази балканска държава вече плащат само в евро

05 февруари 2024, 22:12 часа • 13373 прочитания

Дори в малките магазинчета в село Банска в северната част на Косово може да се плаща в евро, разказва АРД. Съвсем наблизо е манастирът Банска, в който миналата година се беше барикадирала тежковъоръжена сръбска група, която нападна косовски полицаи и уби един от тях.

350-те жители на Банска са почти изцяло сърби - границата е съвсем близо. Обичайно в тези райони се плаща със сръбски динари, а евро и центове в обменните бюра редовно няма, разбираме още от репортажа на германската-обществено правна медия.

Това скоро ще се промени. Всъщност тази промяна трябваше да се реализира през 2008 година, когато Косово стана независима държава. Но сега местната централна банка за пореден път постанови: в Косово законни са само плащанията в евро - официалната валута.

Правителството в Прищина е решено да наложи еврото

След нападението в Банска, на което косовската полиция успя да отговори решително, правителството в Прищина демонстрира значително повече самочувствие, пише Волфганг Вихтел от АРД. Първо бяха забранени окончателно сръбските номера на автомобилите, регистрирани в Косово, а сега излезе и разпореждането за еврото.

Вицепремиерът на Косово Бесник Бислими заяви, че не е склонен към компромиси. "Правителството на Република Косово е твърдо решено безусловно да наложи принципите на правовата държава навсякъде в страната. Максимално бързо, лесно и безпроблемно за гражданите", заяви той, цитиран от АРД.

Бислими все пак заговори за "преходен период", който трябва да е концентриран повече върху информацията и просветата и по-малко върху санкциите.

Косовският премиер Албин Курти си дава сметка, че това е поредната провокация за сръбския президент Александър Вучич. Той реагира с известно закъснение, но достатъчно остро: "Албин Курти лично е взел това решение с цел етническо прочистване на сръбското население на територията на цяло Косово. Или както е казано в Конвенция за преследване и наказване на престъплението геноцид: "Съзнателно подчиняване на сърбите при непоносими условия на живот"

Вучич всява паника

Подобно изказване на сръбския президент е нещо обичайно, отбелязва АРД. Но все още не е ясно до каква степен ще бъдат "непоносими" условията на живот за сърбите в северната част на Косово. Може да се окаже скоро, че банкоматите в Косовска Митровица вече няма да пускат динари, а първоначално няма да имат и евро. Затова вицепремиерът Бислими обяви този преходен период. "Посланието, което бих искал да отправя, е, че опасенията на косовските сърби как няма да имат банкова сметка и че не са свикнали с еврото, са създадени изкуствено."

Очевидно вицепремиерът има предвид, че тези опасения са резултат от пропагандата на Белград, коментира германската медия. Тъй като Вучич отново се е постарал да всее паника.

Американският посланик и неговите европейски колеги са загрижени, че това може да породи нови етнически конфликти. И имат основание за тези опасения: миналата година войници от натовската мисия KFOR бяха тежко ранени между фронтовете в северната част на Косово. В момента мисията се укрепва.

Кой ще бъде засегнат от промените?

Сръбският президент Вучич изреди кой би бил засегнат от отпадането на динара: 32 000 косовски сърби, които получават заплатите си в динари от Белград. Учители в сръбските училища, лекари, болногледачи, както и почти 30 000 пенсионери.

Но и Вучич е сменил тона от нападението в Банска насам, за което НАТО и ЕС все още очакват обяснения по въпроса до каква степен е замесена сръбската държава. Сръбският президент обвинява, но и същевременно говори за диалог, отбелязва АРД. "Косовските албанци не могат да се успокоят. И не разбират, че диалогът е важен. А това е така, защото Косово не е международно призната държава", казва Вучич. Косово не е признато на първо място от Сърбия и от още някои държави в ЕС. Повечето страни обаче са признали Косово.

При това положение остава диалогът - в страна, населена предимно с албанци, в която само малцинството говори сръбски. Два много различни езика. Откъдето идва следващият проблем: повечето сърби така и не са били информирани на сръбски за окончателното въвеждане на еврото.

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес