Когато говорим за Западните Балкани, най-големите проблеми и то предимно политически са със Северна Македония и със Сърбия - и то по отношение на антибългаризма. Това заяви евродепутатът Андрей Слабаков по време на шестата конференция "Западни Балкани" в Националния дворец на културата (НДК) в София.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Сръбски антибългаризъм
"Тези две държави винаги изваждат на показ ужасни неща - как България е фашистка държава. Последното, което чух от Сърбия, е, че не можели да признаят българско малцинство, защото ние не признаваме сръбско. В България сръбско малцинство няма. Ако видите откъснатите територии от България, които са дадени на Сърбия, ще разберете, че на много километри навътре населението е българско. Същото важи и за Република Северна Македония, където по моите спомени македонци има от 1946 г. Това са държави, които използват антибългарщината за своите политически интереси", каза Слабаков в панела "Медийна свобода и плурализъм от Западните Балкани".
Още: Белград описа с препоръки антибългарската и антиевропейска политика на РСМ
Скопие прокарва чрез медиите разделителна линия с България и насажда омраза към македонци, които се самоопределят с българско самосъзнание. "Това не е нещо инцидентно, не е изключение, а е ежедневие", каза журналистът и член на Изпълнителния комитет на ВМРО-БНД Мария Цветкова.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
"Живеем в изключително зловредна среда, свързана с дезинформация, фалшиви новини и пропаганда. Това е един от най-тъмните периоди на човечеството според мен, тъй като сме заринати от лъжа. В момента съм докладчик за тъмните периоди в историята, основно между Първата и Втората световна война. Главен докладчик е кипърски комунист, който се опита да формулира тези за престъпленията, извършени от национално-социалистическия режим и в името на комунистическата идея. Пак става дума за медийна свобода и за исторически факти. Казах му, че ако става дума за идеи, то тогава трябва да махнем думата режим, или в другия случай да добавим "комунистическия" преди режим. Той веднага ми съобщи, че марксизмът се изучавал в университетите и бил вид философия. Казах му, че ако хитлеристка Германия беше победила, сега всички щяха да учат Mein Kampf и комунизмът щеше да бъде забранен. Тоест - това е преиначаване на фактите", заяви още Андрей Слабаков.
Иван Николов: Великосръбската идея се възражда, антибългарските настроения се засилват
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
Участници
В събитието участваха още представителите в Европейския парламент Ладислав Илчич (Хърватски сувернисти, ЕКР), Ришард Чарнецки (Право и Справедливост, ЕКР - Полша), Марко Миланович Литре, народен представител в Хърватския парламент, заместник-председател на фондация "New Direction" (Хърватски сувернисти, ЕКР) Теута Водо, бивш заместник-министър на правосъдието на Албания, доцент в Universite' Paris Cite' и Sciences Po Париж, изследовател в IPSE, както и политици от региона, професори, журналисти и общественици, депутати, младежки лидери, политолози и др.
Още: Сърбия: България извърши геноцид над сърбите
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса