Очаква се днес в гръцката столица Атина да пристигнат автобуси от цялата страна за протест пред парламента. Поводът - новото име на Македония, предаде Нова телевизия.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Организаторите говорят за най-мащабното недоволство досега предвид предстоящото гласуване за ратифициране на Договора от Преспа, което беше внесено в събота сутринта в парламента. В Атина се очакват най-малко 3000 автобуса, които да докарат между 150 и 200 хиляди протестиращи от Северна Гърция. Регионът на Централна Македония и общините в района ще участват в протеста и там ще бъде представена и монашеската общност на Атон.
Началото на протеста е обявено за 14:00 часа. Основни лектори ще бъдат Крис Спирос - бивш американски сенатор и бивш председател на Щатското събрание на Ню Хемпшир, Афродита Ману, както и говорител от Атон.
Планиран е и контрапротест в защита на Договора, който ще започне в 13:00 часа.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Полицията ще вземе строги мерки, за да се избегнат инцидентите и да не се срещат участниците в двата протеста. Поради тази причина 2000 полицаи ще бъдат "мобилизирани", а полицейският хеликоптер и безпилотни летателни апарати ще следят обстановката в центъра на Атина. Ще има и ограждения по някои централни улици на столицата. Мерките за безопасност около парламента и имението „Максимос“ ще бъдат засилени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
По-рано законопроектът, с който се ратифицира и влиза в сила Договорът от Преспа, беше представен в гръцкия парламент. Очакванията са в понеделник документът да бъде разгледан от комисията по национална отбрана и външни работи и в да бъде гласуван до петък от депутатите.
Законопроектът на Министерството на външните работи на Гърция е озаглавен "Ратифициране на окончателното споразумение за разрешаване на различията, посочени в решенията на Съвета за сигурност на ООН 817 (1993) и 845 (1993), прекратяване на Временното споразумение от 1995 г. и установяване на стратегическо партньорство между страните” и се състои от 3 члена.