Незаконни, почти невидими мрежи за улавяне на диви пойни птици бяха открити и унищожени в Гърция в Ано Коридалос и планината Егалео от Екологичната асоциация на общините в Атина и Пирея (ΕΑΟΑΠ) и горската служба на Егалео.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Първото откриване на мрежите беше направено от екип на гражданска защита на ΕΑΟΑΠ, ръководен от председателя на асоциацията Григорий Гурдомихалис, докато екип на горското стопанство на Егалео се втурна към мястото.
Мрежите бяха незабавно демонтирани, а уловените птици освободени, като им беше спестена смъртта в тези мрежи или натъпкването им в мръсни клетки за продажба или в интернет, пише „То Етнос“.
ОЩЕ: Освободиха диви пойни птици заловени незаконно
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Както посочва Гурдомихалис, този вид мрежи и избраният район показват, че става дума за "професионалист", който се опитва да насочи уловените птици към незаконна търговия с диви птици.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
От десетилетия незаконното улавяне и продажба на пойни птици тормози гръцката екосистема.
Както обяснява той, мрежите са били поддържани от две рибарски пръчки и са били с обща дължина 30 метра и височина 2 метра.
Гурдомихалис посочва, че въпреки че набезите са ограничили явлението, дейността на тези кръгове за улавяне на птици остава до голяма степен безпрепятствена.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Основната цел на ловците са по-специално кардиналите, ветрушките, певците, кръсточовките, планинските патици, носачките и др. особено сега през пролетта, когато птиците се размножават и са по-подвижни и небрежни към опасностите, които ги застрашават.
Както подчертава Гурдомихалис, общественото съзнание също би спомогнало за ограничаване на явлението чрез намаляване на търсенето, а освен това търговците трябва да бъдат подложени на удари заедно с ловците.
Местните власти в планината Егалео са получили ясни указания да засилят бдителността си за мрежи и спининги във всички райони на планината.
Конструкциите, предназначени за улавяне на птици, ще бъдат унищожени незабавно, а ако не бъдат открити заподозрени, ще последва жалба срещу неизвестни лица в сътрудничество с компетентните горски служби на Пирея и Егалео.
Незаконното улавяне и убиване на птици в Гърция достига скандални размери, като всяка година се улавят или убиват над 700 000 птици.
Гърция има дълга история на проблеми, свързани с улавянето и лова на мигриращи птици, тъй като в много райони на страната, например на Йонийските острови, се практикува традицията на "пролетния лов", при който се ловуват мигриращи птици. В Егейско море много местни общности толерират обичая да ловят диви пойни птици, за да ги отглеждат като домашни любимци.
Както обяснява Надя Сидери от Гръцкото орнитологично дружество, истинските размери на явлението са неизвестни и е трудно да се изчислят конкретни цифри.
Това, което се знае обаче, е, че около 50 до 80 % от птиците, попаднали в капан, не оцеляват в плен. Друг добре известен факт е, че женските пойни птици се убиват веднага след залавянето им, за да не бъдат хванати отново, тъй като не пеят.
Изглежда, че тази практика е проблем, който надхвърля границите на Гърция, тъй като много от животните, които попадат на гръцкия пазар, изглежда са с произход от Албания. Сидери обяснява, че гръцкото орнитологично дружество работи в тясно сътрудничество с албанския си колега, за да контролира ситуацията.
Не може да се подценява въздействието, което това оказва върху биоразнообразието на Гърция и на Средиземноморието като цяло. Гърция е крайъгълен камък за много мигриращи птици и затова това, което засяга страната, се отразява и на по-големия регион. В световен мащаб почти 13 % от птиците са застрашени от изчезване, а в Европа почти всяка пета птица е застрашена от изчезване.