Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Трябва ли България да реагира остро на опита "Света София" да стане джамия?

22 юни 2020, 11:30 часа • 5546 прочитания

"Света София" е символ. Най-добре да не се пипа и да си остане музей. Това заяви пред Bulgaria ON AIR историкът проф. Христо Матанов. Изказването му е по повод намерението на Реджеп Ердоган да превърне "Света София" в действаща джамия.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Той бе категоричен, че не трябва да се променя наследството на Кемал Ататюрк.

Според него намерението на Ердоган не е добър сигнал към Запада. По думи на проф. Матанов голяма част от населението на Турция дори не знае за какво става въпрос.

Историкът изрази мнение, че превръщането на "Света София" в джамия няма да е лесно, тъй като трябва да се променят статутите на ЮНЕСКО и да се посрещне много остра реакция от Запада. Той прогнозира, че ще се надигнат доста гласове срещу тази промяна на църквата.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

"България не може да се стои настрана, но нейната позиция ще бъде приглушена. Ние сме малка страна, на пътя на бежанския поток, на пътя на една 80-милионна държава. Не бих препоръчал нашата реакция да бъде остра", коментира проф. Матанов.

Реакцията на България стана разделителна линия и по време на парламентарния контрол през миналата седмица. България няма основание да реагира на евентуалното решение на турските власти да променят статута на „Света София“ от музей на джамия, докато не се произнесе Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, обяви вицепремиерът Томислав Дончев.

Изказването му дойде в отговор на въпрос от страна на червения депутат професор Иво Христов, който попита дали българското правителство ще реагира на заявеното намерение на Ердоган.

Депутатът посочи, че на 29 май турският президент е заявил, че монументалната музейна сграда "Св. София" в Истанбул ще бъде превърната в джамия. По думите на Христов датата не била избрана случайно.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Той припомни, че на 29 май 1453 г. Константинопол пада под османска власт. Христов посочи, че вече има остра реакция от страна на гръцкото правителство. Той припомни, че църквата "Св. София" има огромно символно и сакрално значение за православното християнство.

От своя страна журналистът и външнополитически анализатор Мехмед Юмер заяви, че Турция изпитва икономически проблеми и на Ердоган му е нужен по-силен коз, като в случая това е именно "Св. София".

Той обясни, че като тема стои на дневния ред на политическия ислямизъм и целия десен сектор в Турция от дълго време. По негови думи на 29 май, когато са се навършили 567 години от завладяването на Константинопол и е било прочетено слово от корана, като също отчете това за сигнал.

"Не ми се струва толкова лесно "Св. София" да бъде превърната в действаща джамия. Турският президент наистина трябва да се изправи много силно срещу западната критика", посочи журналистът.

Според Юмер турският президент винаги успява да покаже нещо, което той иска, през призмата на желанието на неговия политически и ислямистки електорат. Журналистът посочи, че съгласно анкетите близо 80% от турското население няма възражения "Света София" да се превърне в действаща джамия.

Той заяви, че са били направени много неща в Турция, които са заличили много от направеното от Кемал Ататюрк. Един султан управлява от Босфора, обобщи той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес