Институтът за морска биология в черногорския град Котор е установил, че температурата на водата в Адриатическо море се покачва с 0,6 градуса по Целзий всяка година, предаде агенция СРНА.
Според института повишаването на температурите е благоприятно за развитието на инвазивни растителни и животински видове, преди всичко риби и раци и други морски организми, които влияят негативно на морската екосистема.
Новите, по-устойчиви животински видове изтласкват местните и по този начин нанасят вреда на рибарството, посочва институтът.
"Това предизвиква определена вреда, преди всичко като намалява риболова, защото тези видове заемат пространството на местни видове", отбелязва Института по морска биология.
Според публикация от началото на юни тази година в Total Croatia News, температурата на Адриатическо море е била 3 градуса по-висока от нормалното за това време на годината - съвсем близо до 26 градуса по Целзийм на места, а в Сплит и Дубровник - 23 и малко над 23 градуса по Целзий. Данните са от Европейския средиземноморски център за наблюдение на климатичните промени.
Освен през юни, по-високи температури от обичайното е имало и през май, и през април, което, според климатолози, създава условия за екстремни природни явления - най-вече бури.