Интересът на сръбските граждани към присъединяване към Европейския съюз намалява с всяка следваща година. Въпросът за Косово обаче, чиято независимост Сърбия и косовските сърби в Северно Косово не признават, е сред водещите теми в предизборната кампания.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Инфраструктура, работни места и заплати
Акцент в кампанията на всички участващи в изборите партии е ремонтът на пътищата, железопътните линии и стадионите, както и работните места и заплатите, но никой не забравя да спомене и "защитата на териториалната цялост". Партиите са единодушни, че до признаване независимостта на Косово няма да се стигне, който и да излезе победител на тези избори. Сръбски анализатори смятат, че нарастващият евроскептицизъм се дължи основно на натиска на Европейския съюз за санкции срещу Русия и за признаване независимостта на Косово.
Още: Запада с конкретни идеи как сърбите да са доволни в Косово
Въпросът за Косово
Въпросът за Косово, чиято независимост Сърбия и косовските сърби в Северно Косово не признават, е сред водещите теми в предизборната кампания. Според анализатори това е така, защото САЩ и ЕС тази година оказват "по-голям натиск" върху Белград и Прищина чрез споразумението, прието в Охрид през март.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Анализаторът Александър Ивкович от Центъра за съвременна политика в Белград посочва, че въпросът за Косово е на трето място по важност за сръбските граждани, като преди това са темите за борбата с безработицата, стандартът на живот и икономическата стабилност, както и борбата с корупцията и престъпността.
Сърбия със слаба позиция
Още: Нека кръвта в Банска да е последната: Курти и сръбски опозиционер (ВИДЕО)
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
Според октомврийското проучване на белградското списание "Нова сръбска политическа мисъл" само 14% от избирателите в Сърбия вярват, че "позицията на Сърбия и сърбите" относно Косово е по-стабилна при управлението на Сръбската прогресивна партия на президента Александър Вучич. Петдесет на сто от анкетираните смятат, че позицията на Сърбия е по-слаба в момента, пише БТА, цитирайки сръбската редакция на "Дойче веле".
Сръбският политолог Сърджан Цвиич отбелязва, че само "политическо камикадзе" би поставило членството в ЕС на първа линия в предизборната си кампания. Европейският път на Сърбия е твърде дълъг, коментира той.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Едва 33% от сърбите искат в ЕС
Според местни проучвания едва 33 на сто от сърбите биха гласували за присъединяване на Сърбия към ЕС на евентуален референдум. За сравнение – през 2016 г. привържениците на евроинтеграцията са възлизали на 60 на сто от населението.
Още: Уж за Коледа: Вучич раздава по 160 лв. на студент и по 16 лв. на ученици предизборно
Сръбски анализатори смятат, че нарастващият евроскептицизъм се дължи основно на натиска на ЕС във връзка с въвеждането на санкции срещу Русия, както и за признаването на независимостта на Косово.
Още: Управляващите в Косово: Сърбия така и не подписа споразумение, защото не иска нормализация