Сърбия обяви, че планира да възстанови полетите между Белград и Прищина, което може да намали напрежението между двете враждуващи страни.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
„Министърът на отбраната Зоран Джорджевич ще оглави работна група, чиято задача е да работи за нормализиране на въздушния транспорт... включително полетите Белград-Прищина“, гласи съобщение на министерството.
Сръбската група ще включва специалисти от министерствата на отбраната, вътрешните и външните работи, инфраструктурата и транспорта.
Полетите между Белград и Прищина бяха спряни по време на косовската война през 1998-1999 година. До момента разстоянието от 350 километра между двете столици хората пропътуват с коли или автобуси.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
По-рано днес косовският премиер Иса Мустафа настоя да се стане по-динамичен диалогът за нормализиране на отношенията между Сърбия и Косово, воден с посредничеството на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
БГНЕС припомня, че Сърбия отказва да признае независимостта на бившата си южна провинция, която обяви независимост през 2008 година.
Напрежението между двете страни рядко се изостри миналия месец, когато Сърбия без съгласието на Косово реши да изпрати пътнически влак до Косовска Митровица, мотивирайки се с необходимостта от възстановяване на връзките с живеещите в Косово сърби. Заради враждебната реакция на Прищина, окачествила инициативата като провокация, сръбската страна върна обратно влака буквално от границата с Косово.
По-рано този месец етническите сърби в Косовска Митровица събориха издигната в града стена, подложена на критика, защото води до етническото разделение на града.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса