Съгласно новоприетия Закон за военните паметници в Сърбия всички мемориали на завоеватели, военни престъпници и терористи ще бъдат демонтирани най-вероятно до края на есента, предава белградското радио „Б-92“.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
От сега нататък държавата, а не отделни хора ще решава на кого може да се строят паметници, пише белградският ежедневник „Вечерни новости“.
Сред мемориалите, които най-вероятно ще бъдат демонтирани е плоча в Нови Пазар, посветена на Аджиф Ефенди (Хаджиахметович, по прякор Блюта) и паметникът на т.нар. Армия за освобождение на Прешево, Буяноваац и Медведие, поставен в град Прешево.
Инициативата за издигане на мемориали, накърняващи религиозните и националните чувства, историческите постижения и възвеличаващи фашистки и сепаратистки идеали повече няма да бъде приемана.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Вестникът отбелязва, че списъка с неприемливите паметници в Сърбия е „доста дълъг“ и повечето от тях се намират в южната част на страната, както и в северната – в автономния регион Войводина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Всички те ще влязат в дневния ред на новосъздадения Съвет за култивация на традициите на освободителните войни, който ще бъде основан не по-късно от средата на август, съгласно предписанията на Закона за военните паметници.
„Съветът ще решава за издигането на нови и демонтирането на стари военни мемориали“, заяви държавният секретар в Министерството на труда, заетостта, ветераните и социалната политика Негован Станкович пред ежедневникът.
Той добави, че членовете на този орган ще бъдат доказани експерти в областта и ще включва представители на държавните университети и сръбската академия на науките и изкуствата, както и четирима представители на държавната администрация, предаде Фокус.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
"Повечето от неподходящите паметници са издигнати с благословията на местни лидери, които „поръсени“ с чуждестранни дарения от по няколко хиляди евро, изпълняват желанията на посланиците и почитат различни завоеватели и престъпници", пише „Вечерни новости“.
Сега членовете на Съвета ще одобряват паметниците, взимайки предвид вида им, надписите и дали личностите, на които са посветени, заслужават да бъдат възвеличени по този начин, заяви Станкович.
Припомняме, че въпросният Аджиф Хаджиахметович (р. 1887 г. – 21 януари 1945 година), известен също като Аджиф Блута или Аджиф Ефенди, е политик, действал в регион Санджак на Кралство Югославия в междувоенния период и по време на Втората световна война. Преди войната е кмет на Нови Пазар (административния център на провинция Санджак) и заместник-председател на Джемийет (партията на мюсюлманското население в КСХС) след изборите през 1923 година. След окупацията на страната от силите на Оста през април 1941 година, той е назначен за кмет на Нови Пазар от германските окупационни власти, а през 1934-44 година е представител на Митровица (Косовска Митровица) в албанския парламент. Член е на Централния комитет на Втората призренска лига. В края на войната е екзекутиран от югославските партизани за колаборация с нацистите и военни престъпления срещу сърби и убийства на албанци, несъгласни с неговото управление.
В края на 2000-ите години „Националния съвет на бошняците в Сърбия подема инициатива за историческата му реабилитация в Сърбия. Обявен е за „герой на бошняшкия народ. Кампанията кулминира с издигането на мемориал, посветен на Хаджиахметович на 3 август 2012 година в Нови Пазар. Церемонията по откриването му е посетена от Сюлейман Углянин (министър без портфейл в сръбското правителство), Есад Джуджевич (предсеадател на Националния съвет на бошняците) и Ахмедин Шкрийел (заместник-кмет на Нови Пазар).
В Санджак има и такива, които отричат дейността на Аджиф Ефенди заради желанието му да албанизира местното бошняшко население и да включи региона в проекта „Велика Албания. Известен е с това, че праща редица комунисти от Нови Пазар в концентрационните лагери, занимава се с изтребление на евреи, цигани и сърби. Получава Железен кръст от Нацистка Германия.