"Елате с мен“, казва Александър Вучич, президентът на Сърбия. „Сега ще видите усмивка на лицето ми!“ От терасата на сградата на президентството в Белград той сочи издигащи се небостъргачи и триумфално заявява: „Като феникс, възкръснал от пепелта!“
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Други бивши югославски държави се притесняват, че армията на Сърбия също се издига от пепелта. По време на дребния спор с Косово за регистрационните номера на автомобилите през септември, Сърбия вдигна бойни самолети близо до границата и разположи бронетехника, за да сплаши по-малкия си съсед, пише The Economist в материал, представен без редакторска намеса от агенция Фокус.
Между 2015 и 2021 г. разходите за отбрана на Сърбия скочиха с около 70% до 1,4 милиарда долара годишно. Русия и Беларус са й дали десет самолета МиГ-29. Русия й даде 30 танка и бронетранспортьора и й продаде система за противовъздушна отбрана. Тя закупи китайски бронирани дронове, руски вертолети и френска ракетна система земя-въздух. Този месец министърът на отбраната обяви, че Сърбия води преговори за закупуване на транспортни самолети и хеликоптери от Airbus. Миналия месец дойде новината, че се преговаря с Израел за противотанкови ракети. Турските дронове, които бяха използвани с опустошителен ефект при миналогодишното поражение на арменските сили в Нагорни Карабах от Азербайджан, може да са в списъка за пазаруване. Собствената отбранителна индустрия на Сърбия също произвежда нови системи, а не просто да сглабя въоръжението от югославската епоха.
След югославските войни през 90-те години на миналия век военният капацитет на Сърбия се разпадна. Но през 2014 г. правителството взе решение за превъоръжаване. Намесата на Русия в Украйна показа, че ерата на конвенционалната война в Европа не е приключила; и наводненията в Сърбия през същата година бяха „звън за събуждане“, казва Даниел Сънтър от Balkan Security Network, мозъчен тръст. Те разкриха, че страната почти няма хеликоптери за мисии за търсене и спасяване. През 2015 г. Хърватия, също възстановявайки въоръжените си сили, поиска от Америка да й достави ракети, които, ако бъдат изстреляни срещу Сърбия, могат да достигнат дълбоко в страната.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Съвременната държава се нуждае от модерна армия, казва Вучич. Сърбия харчи повече в абсолютно изражение от преди, но разходите за отбрана като дял от БВП се движат около 2% от 2005 г. В сравнение с България, Унгария или Румъния, това са „фъстъци“, казва Вучич. Но сърбите не са били във война с България, Унгария или Румъния през 90-те години. Те бяха във война със съседи, които сега имат по-малки военни бюджети. Сърбия изпреварва Албания, Босна, Черна гора, Косово и Северна Македония, взети заедно. Тя също така изпреварва Хърватия, която купува френски самолети, за да възстанови почти несъществуващия си въздушен капацитет.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Ако Сърбия просто модернизира въоръжените си сили, никой няма да има нищо против. Контекстът е този, който задейства алармите. Босна отново е в политически сътресения и Милорад Додик, лидерът на босненските сърби, предположи на 14 октомври, че ако неговата част от Босна се отцепи и последва насилие, Русия ще се намеси, за да я защити. Контролираните от правителството таблоиди на Сърбия непрекъснато тръбят, че войната с косовските албанци или хърватите е неизбежна. През октомври, след сблъсък между косовските сърби и косовската полиция, сръбските таблоиди с въображение свързаха присъствието на британските части „Гурка“ с насилието.
В същото време националистите, включително министърът на вътрешните работи на Сърбия, говорят за създаването на „сръбски свят“, за който мнозина в Косово, Черна гора и Босна се опасяват, че е код за старата Велика Сърбия, която може да ги погълне. Вучич отхвърля това като „пропаганда“. Той казва, че всички съседи знаят, че превъоръжаването „не е против тях“.
Вук Вукшанович, изследовател от Белградския център за политика за сигурност, казва, че истинското значение на превъоръжаването на страната е по-скоро политическо, отколкото военно. Ефектните оръжейни сделки впечатляват поддръжниците на Вучич, които са склонни да се възхищават на въоръжените сили.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Но Сърбия на практика е заобиколена от НАТО. С голям съюз, който защитава малките си съседи, е малко вероятно Сърбия да изпрати войниците си в действие в обозримо бъдеще. Всъщност Сърбия има отлични (макар и дискретни) отношения с НАТО, а Америка обучава сръбски войски. Да имаш силна армия означава, че големите сили се отнасят към теб с уважение, казва г-н Вукшанович. И ако, „не дай боже“, регионалното статукво се разпадне, тогава „ако имаме капацитета да нанесем щети на нашите хипотетични опоненти, те може би ще бъдат по-сговорчиви с нас на масата за преговори“.