Има ли колективен имунитет срещу новия коронавирус, причиняващ болестта COVID-19 в Сърбия или не - това ще трябва да бъде установено с мащабно изследване. То ще бъде проведено от Медицинския факултет в Белград, пише в. "24 часа", като се позовава на сръбското издание "Курир".
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
За целта на изследването ще бъдат проверени 17 000 тествани сърби, от 7000 случайно подбрани домакинства - за антитела. Така ще бъде нарисувана картина на заразата, но проучването вероятно ще продължи поне 2 месеца, ако не и цяло лято.
Днес, 5 май, започва пилотно проучване върху извадка от 1000 души, съобщи епидемиологът Дария Кисич Тепавчевич. Според нея е възможно да има втора вълна на разпространение на коронавируса, но тя не очаква да бъде от мащаба на първата вълна. "Идеално би било да се постигне колективен имунитет колкото може по-безболезнено - прекарана инфекция от поне 60 процента от населението. Докато не достигнем това смятам, че вирусът ще остане сред нас", каза тя.
Според математически модел за края на епидемията в Сърбия, денят, в който в страната няма да има нито един нов случай, е 26 май, пише също "Курир". Професор Петър Кочович, който направи изчислението, обясни, че ако се запази тенденцията от последните десетина дни, епидемията трябва да свърши до 26 май. Очаква се броят на заразените да намалява, с тенденцията да падне до нула, смята той.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Професор Жарко Ранкович, инфекционист и член на Кризисния щаб за борба с разпространението на коронавируса, отрече пред "Курир" възможността точният край на епидемията да може да се предвиди с математически модели. Той изтъкна, че вирусът е жив и всичко зависи от поведението на хората и от това доколко спазват мерките за защита. Според него, най-слабото звено е пускането на градския транспорт, тъй като е много трудно да се регулира броят на пътниците, които ще влязат в един автобус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Епидемиологът Предраг Кон на свой ред отбеляза, че вирусът постепенно изчезва, но предупреди, че и в следващия период трябва да се спазват мерките за физическо дистанциране, миене на ръцете и всички останали мерки, препоръчани от експертите. Той добави, че въз основа на сегашната ситуация "може да се зарадваме, но не бива да се отпускаме".
В Сърбия има 9557 случая, от които 1574 оздравели и 197 смъртни. Новите случаи за 4 май са 93, т.е. намаление с 9 случая на дневна база. Смъртните случаи за денонощието са 4, колкото и на 3 май. Белград обяви, че извънредното положение ще падне на 7 май.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 5 май"
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса