Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сърбия иска да настани бежанци в Западните покрайнини

03 юли 2017, 09:53 часа • 1690 прочитания

„Демократичният съюз на българите изразява загриженост и тревога от зачестилите информации в сръбските медии, в които кметът на Босилеград Владимир Захариев призовава бежанците от засегнатите с войни арабски държави да се заселят в града и иска от сръбското правителство средства за изграждането на нови жилища за тяхното настаняване на територията на Босилеград“.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Това се казва в декларация Драголюб Иванчов, председател на ДСБ, предаде БГНЕС.

Публикуваме пълния й текст:

„Бяха публикувани десетки патетични медийни информации, в които се омекотява проблемът и с апели за съпричастност, състрадателност и хуманизъм се подготвя общественото мнение за настаняване на няколкостотин бежанци в Босилеград. Внушава се даже, че българите в България били „лоши“, а българите в Босилеград „добри“ към бежанците. Тиражират се наивни и необмислени твърдения, че настаняването им в Босилеград ще доведе до откриване на нови работни места, ще се увеличи оборотът в търговската мрежа, ще се изгради инфраструктура и ще се създадат предпоставки за икономическо развитие на общината.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Всичко това е още по-опасно, защото се случва в условия, когато в Босилеград всичко зависи от волята на един човек, който сам решава за всичко и не допуска никакъв демократичен и обществен контрол на взетите на тъмно решения. Създаване на голям бежански център в близост до сръбско-българската граница поражда опасност от нови контрабандни канали за трафик на хора през Р България и увеличаване на престъпността.

Визитата на министъра на вътрешните работи на Сърбия Небойша Стефанович в Босилеград, бе свързана с посещение на временния бежански център в града, след което се проведе затворена среща в общината с кмета Владимир Захариев и неговите приближени без възможност за поставяне на обичайните журналистически въпроси и изявления за медиите.

Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България

Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина

Всичко това поражда съмнения, че кметът Владимир Захариев зад гърба на гласоподавателите си, провежда една опасна операция, която застрашава етническата структура и променя идентичността на населението в общината с непредвидими бъдещи последствия за живота и сигурността на гражданите на Босилеград.

Припомняме, че промяната на етническата структура на населението е и наказателно дело забранено с Наказателния кодекс на Р Сърбия.

Парадирайки с фалшив хуманизъм, кметът се опитва да използва нещастието на бежанците и традиционното гостолюбие и толерантността на гражданите на Босилеград, за да извлече временни политически дивиденти и ползи, без да държи сметка за рисковете, на които излага населението на общината.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Не бива също така да се изпуска от предвид, че някои граждани в Босилеградска община живеят в много по-трудни хуманитарни условия от тия, които се предлагат на бежанците от арабските държави.

Още повече, че икономически много по-развити и с по-голямо население общини в Р Сърбия, изхождайки от собствените си интереси, не искат да поемат бремето с настаняване и обгрижване на многолюдните маси бежанци с неизяснен статут. Дори и когато ги настаняват, държат сметка за етническото равновесие, мира и сигурността на своите граждани.

Демократичният съюз на българите в Босилеград припомня на кмета и на цялото общинско ръководство, че те са избрани от гражданите, за да отстояват преди всичко техните права и интереси гарантирани с Конституцията и законите на Р Сърбия като им осигурят работни места, пътна мрежа, образование на майчин език, здравеопазване, мир и сигурност, редовно снабдяване с енергия, храна, чиста питейна вода, екологично чиста среда и битови услуги.

Посрещане и настаняване на бежанци може да се провежда само в рамките на икономическите възможности на общината, но това в никакъв случай не може да се превръща в икономическа политика. Босилеград принадлежи преди всичко на босилеградските граждани.

В условия когато младите са принудени да напускат родния си град, търсейки по-добри условия за живот, общинското ръководство трябва най-напред да мисли за бъдещето на децата на Босилеград и след това за бежанците.

Вместо да създава предпоставки за развитие на общината, задържайки и привличайки високообразовани специалисти, да предлага проекти за развитие по линията на европейските и държавните програми за развитие, да привлича външни инвестиции, да развива трансграничното сътрудничество, да създава делови контакти с цел привличане на външни инвестиции за развитие на инфраструктурата и другите отрасли в общината, кметът Владимир Захариев и неговите приближени симулират дейности като незаконно се занимават с кандидат-студентски кампании в Р България, кандидатстване за българско гражданство, превоз на нуждаещи се до ВМА в София и – настаняване на бежанци с неизвестен статут!

Същевременно, на местна почва в Босилеград водят безмилостна компроматна война от позициите на великосръбския национализъм срещу набелязаните „врагове“ сред национално осъзнатите и проевропейски ориентирани организации и граждани.

Демократичният съюз на българите категорично заявява, че ще образува наказателно производство срещу Владимир Захариев като отговорно лице за застрашаване на етническата структура на Босилеградска община с безразборно призоваване и настаняване на бежанци от арабските държави в Босилеград“, се казва в декларацията на ДСБ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес