На фона на нарасналото напрежение между Косово и Сърбия - НАТО засилва присъствието си на косовска територия. Това ще стане с 600 британски военни, които ще бъдат пратени в страната, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
Решението бе взето малко след като на 24 септември десетки въоръжени нападатели откриха стрелба по косовската полиция, убиха неѝн член, раниха още няколко и се барикадираха в манастир. Косовският премиер Албин Курти обвини Белград, че стои зад атаката, а сръбският президент Александър Вучич отрече.
Още: Косово: Открихме сръбско оръжие за над 5 млн. евро, искаме екстрадиция на избягалите нападатели
Засилване на сигурността
"Великобритания ще разположи около 200 военни от Първи батальон на кралския полк на принцесата на Уелс, които ще се присъединят към 400-те британски военни, които вече се намират в Косово за учения. Ще последват подкрепления от други страни от Алианса", заяви говорителят на НАТО Дилан Уайт.
КФОР - силите на НАТО в Косово - са в страната от войната от 1998-1999 г. и остават основната институция, натоварена с сигурността там. КФОР разполага общо с 4500 военни от 27 страни.
Диалогът между Прищина и Белград е единственият начин да се постигне траен мир, заяви още говорителят на НАТО.
Още: САЩ призова Сърбия да изтегли военните си от границата с Косово
Снимка: Getty Images
Защо се стигна до ескалация?
Припомняме, че районът е неспокоен още от 2008 г. насам, когато Косово обяви независимост. Страната е призната от над 100 държави, но не и от Сърбия - и до днес Белград претендира, че това е негова територия. Населението на Косово е съставено предимно от етнически албанци, а 5% са етнически сърби. Те живеят в северната част и са доста облагодетелствани от сръбската държава с безплатно здравеопазване, образование и т.н.
Косовските сърби искат създаването на сръбски общини в Косово, което залегна и в споразумението Прищина - Белград с гарант Европейския съюз. Сърбия пък трябваше да се откаже от позицията си да блокира Косово в различни международни организации.
Още: Единодушно: Косовският парламент призова международната общност да разследва Сърбия
Само че напрежението не стихва и през изминалия уикенд достигна нови висоти. Тогава около 30 въоръжени нападатели откриха огън по косовската полиция и се барикадираха в манастир в Банска. Загина косовски полицай, а други негови колеги бяха ранени. Трима нападатели също загинаха, а Прищина залови 8 от барикадиралите се. Част от тях избягали в Сърбия и се лекуват в местни болници, съобщава "Коха", цитирана от БТА.
Още: Анализ: Сърбия засега изглежда по-важна за САЩ и ЕС от Косово