За първи път в историята на Словения депутатите трябваше да отменят пленарното си заседание, защото повечето от 250-те души, работещи в парламента, се присъединиха към ефективната стачка на работещите в публичния сектор.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Около 30 хиляди словенци, заети в публичния сектор, организираха еднодневна стачка с искане за увеличаване на заплатите в съответствие със силния икономически растеж на страната, която е част от еврозоната, предаде БГНЕС.
Под лозунга „Върнете ни това, което ни отнехте” около 20 синдикати на работещите в публичния сектор се включиха в протеста с искане за осемпроцентно увеличение на заплатите, спиране на мерките за строги икономии, въведени по време на световната финансова криза, и равно заплащане на всички служители в публичния сектор.
Стачката засегна работата на обществените радио и телевизия, които излъчват основно новини, свързани със стачката, болниците и санаториумите, детските градини, граничните митнически служби, някои факултети и училища.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Повече от 1000 демонстранти участваха в митинг пред сградата на правителството, където профсъюзни лидери представиха исканията си.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
„След пет последователни години на икономически растеж, правителството все още не смята, че трябва да започне да преговаря и да ни върне 8 процента от нашите заплати (намалени през 2012 като част от мерките за строги икономии)”, каза Якоб Почивалсек – един от организаторите на протеста.
С икономически растеж от около 4.0 процента от БВП през 2017, Словения се възстановява от финансовата криза, която сериозно засегна малката алпийска държава.
Но правителството настоява профсъюзите да ограничат исканията си.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
„Тази вълна от стачки не е оправдана”, каза вчера министърът на държавната администрация Борис Копривникар и добави, че „правителството вече е увеличило разходите за 170-те хиляди работещи в публичния сектор, а изпълнявайки исканията на профсъюзите за увеличение на заплатите, ще тласне Словения обратно в рецесия”.
Други синдикати, представляващи работещите в сектора, обявиха, че ще организират стачки през февруари в случай че правителството не се съгласи с исканията им за по-високи заплати.