Част от представителите на опозицията в Сърбия написаха писмо до върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел, в което го информират, че неотдавнашните събития в косовското село Банска са "разтревожили дълбоко гражданите на Сърбия" и че те могат да имат по-широки последици, съобщи „Коссев“.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Още: Подклаждал ли е синът на Вучич война в Косово?
Те смятат, че ситуацията със сигурността сериозно се е влошила и че няма съмнение, че е необходимо конструктивно участие на международната общност в Косово, включително посредничеството на Европейския съюз, чиито усилия се приветстват, но които, според тях, досега са се оказали недостатъчни.
"Александър Вучич и неговото правителство носят значителна част от политическата и друга отговорност за събитията в Банска", подчертават сръбските опозиционери.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Още: "Гардиън": Възможна е среща Вьоса Османи - Александър Вучич
Опозицията критикува и Курти
Сръбските опозиционери не спестиха и критиките си към управлението на косовския премиер Албин Курти, за когото смятат, че потиска политическите права на етническите сърби в Северно Косово.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
Според авторите на писмото, Александър Вучич е пряко отговорен за насърчаването на сръбските представители да напуснат косовските институции - особено полицейските части - но също така и за "налагането на авторитарни и недемократични решения, т.е. за премахването на политическия плурализъм сред сърбите в Косово".
Те посочват, че това е дало възможност за насилие, довело е до политически жертви като Оливер Иванович и други и е "насърчило общото състояние на несигурност и безнадеждност, което е довело до нова вълна от емиграция".
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Още: Вьоса Османи: Косово е обект на нападение
В писмото до Борел сръбската опозиция изразява загриженост от съобщенията за възможността за въвеждане на мерки срещу Сърбия.
"Искаме да изтъкнем, че ние, като демократична опозиция в Сърбия, сме дълбоко против това." Всяко враждебно действие, което засяга Сърбия и нейното население, само ще застраши още повече нашата страна и региона, ще засили съществуващия евроскептицизъм и опасен националистически наратив и ще върне Сърбия в 90-те години на миналия век".
Искат мерки срещу Вучич, не срещу Сърбия
Вместо да наказват гражданите на Сърбия, в писмото си до Борел опозиционерите посочват, че предвид "очевидната политическа и лична отговорност на Александър Вучич за настоящата ситуация, на него и на най-близките му политически съюзници трябва да бъдат наложени всички възможни мерки".
Още: Европарламентът призова Вучич да спре дестабилизацията на Балканския регион
Те отбелязват, че Вучич е част от проблема, а не от решението на настоящата ситуация както в Сърбия, така и извън нея.
"Демократичното правителство в Сърбия е предпоставка за търсене на дългосрочни решения на сложните проблеми, както в Косово, така и за по-широка стабилност и мир в региона на Западните Балкани", заключават те в писмото си и добавят, че искат да превърнат Сърбия в партньор, а не в играч, който саботира стабилността".