Сръбските архиереи ще възстановяват и ще защитават сръбското религиозно влияние на територията на бивша Югославия.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Това става ясно от множеството публикации в сръбския печат за Архиерейския събор на Сръбската православна църква /СПЦ/, който заседава тези дни в Белград. "Архиереите обсъдиха положението на нашата църква в т.нар. регион, в държавите, които се появиха от развалините на бивша Югославия. Констатирано беше, че има дискриминация спрямо нашата църква почти навсякъде - в Хърватия, Босна и Херцеговина, Северна Македония и най-вече в Черна гора, където бе приет антиевропейски и антицивилизационен проектозакон за Църквата и религиозните общности... Трудно е положението и за автономната Охридска архиепископия, където като дамоклев меч е увиснала заплахата от нови преследвания срещу нашата църква", се казва в една от публикациите.
В специализираното издание "Борба за вярата" се описва подробно и дебатът от четвъртък по време на Архиерейския събор на СПЦ. На него митрополитите Максим и Григори са наричани американски шпиони. "Митрополит Амфилохий подчерта, че на Вселенската патриаршия нищо не трябва да й се вярва, защото тя ще предаде сърбите, така както е предала руснаците. По този въпрос веднага взеха думата американските шпиони Григорий и Максим, които поискаха СПЦ веднага да започне преговори с македонците, за да не се загуби завинаги Македония. При намесата на митрополит Ириней Булович Григорий му каза, че ако той участва в преговорите тогава въпросът с македонците никога няма да се реши", се казва още в подробната публикация на "Борба за вярата". "Учуден съм, че имаш куража да говориш след вчерашния диспут с президента Александър Вучич", са били думите на Булович по адрес на Григорий, след което е решено той да участва в "македонската комисия".
В част от публикациите Максим е наричан "самопровъзгласил се маймун" поради неговото "предателство пред СПЦ, Свети Сава и света". "Когато обстановката се нажежи до безкрайност влидаката Юстин поиска Максим да напише и подпише писмо с разкаяние, което и бе направено", пише още сръбското издание "Борба за вярата" , цитирано от БГНЕС.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
На последното си заседание Светият синод на Вселенската патриаршия, който се проведе под председателството на Вселенския патриарх Вартоломей, обсъди искането за получаване на автокефалност от страна на Македонската православна църква - Охридска архиепископия /МПЦ-ОА/. На заседанието, което продължи три дни от 9 до 11 май, бяха разгледани три въпроса, сред които и македонският църковен въпрос. "Македонската православна църква, която пребивава в схизма, се е позовала на правото на апелация пред Константинополска патриаршия“, се казва в документа, който бе публикуван след заседанието.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
През есента на 2017г. МПЦ-ОА поиска Българската православна църква /БПЦ/ да й бъде църква-майка и да се пребори за нейната автокефалност. Светият синод на БПЦ създаде специална комисия за разрешаването на този въпрос. Тогава Вселенската патриаршия се ангажира да намери решение, удовлетворяващо Македонската православна църква - Охридска архиепископия.