Борут Пахор беше преизбран за президент на втория тур от президентските избори в Словения с 53,26% от гласовете. Резултатите отразяват положението след преброяване на над 99% от гласовете.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
За съперника му Мариян Шарец, който е кмет на град Камник, са гласували 46,74% от участвали във вота. Шарец, който е бивш комик, призна поражението и честити победата на съперника си.
На първия тур двамата получиха подкрепа от съответно 47,10% и 24,93 на сто от гражданите.
Президентът на Словения се избира чрез преки избори с тайно гласуване за мандат от пет години. Правомощията на действащия държавен глава изтичат на 22 декември.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Наречен по време на първия си мандат "Инстаграм президент", Пахор си създаде образ на съвременен и близък до гражданите държавен глава, заради което коментаторите и политическите му противници го определят като "популист". По време на кампанията той измина над 700 км. пеша и посети около 280 селища в страната с 2 млн. население, която е бивша югорепублика, станала член на ЕС през 2004 година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Досегашният президент може да се похвали с повече от 40 000 последователи в "Инстаграм", където често публикува свои снимки. Практика, критикувана от предшественика му Милан Кучан – първият държавен глава на независима Словения, който го обвинява, че "профанизира" тази длъжност.
„Мисля, че успях да вляза в контакт с възможно най-много хора”, изтъква Пахор.
Назначен за премиер през 2008 година, Пахор трябваше да напусне поста през 2011 година в условията на дълбока икономическа криза. Днес Словения има един от най-динамичните ръстове на икономиката в ЕС и се очаква през 2018 г. растежът да е 4 на сто.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Борут Пахор успя да се завърне впечатляващо на политическата сила като президент през 2012 година, като на балотажа събра 67,2% от гласовете и победи дотогавашния държавен глава Данило Тюрк.