Мозайките в сградата на "Света София" в Истанбул ще бъдат покрити от завеси или по друг начин по време на мюсюлманските молитви. Това заяви говорител на турската управляваща "Партия на справедливостта и развитието" (ПСР), след като президентът Реджеп Тайип Ердоган подписа указа за превръщането в джамия на музея, построен като катедрала и седалище на Гръцката православна църква. Това пише кипърското издание Cyprus Mail, цитирано от агенция "Фокус".
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Християнските икони в сградата няма да бъдат покривани, а достъпът до нея ще бъде свободен и безплатен за всички, обяви Омер Челик.
Припомняме, че в петък (10 юли) Върховният съд на Турция реши да одобри промяната на статута на сградата от музей в джамия. След това Ердоган обяви, че първите молитви ще започнат след две седмици. Този ход предизвика недоволство и притеснения в международното общество, особено в Гърция, САЩ и Русия, както и в ЮНЕСКО. Папа Франциск също посочи, че решението е притеснително.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Челик на свой ред каза, че именно Папската държава в миналото е нанесла най-много щети на православните християни и "Света София". Челик посочи "латинската инвазия" от XIII век, при която катедралата е разграбена от кръстоносците по време на превземането на Константинопол.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Гърция осъди решението и обяви, че то ще има последици за отношенията между Брюксел и Анкара. От Американския държавен департамент обявиха, че са "разочаровани" от този ход.
Лидерът на крайнодясната италианска партия "Лига" Матео Салвини организира протест срещу решението пред турското консулство в Милано. "Трябва да спрем всеки вид финансова помощ към турския режим. Аз бих прекратил веднъж и завинаги всички хипотези за присъединяването на Анкара към Европейския съюз, защото ние дадохме 10 млрд. евро на режим, който превръща църкви в джамии. Смятам, че те прекрачиха границата", каза Салвини.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
От ЮНЕСКО по-рано заявиха, че ще преразгледат статута на сградата като част от световното културно наследство. Това предизвика изненадата на турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу, който заяви, че в бъдеще Анкара ще уведомява организацията своевременно за действията си спрямо "Света София".
Снимки: iStock/Guliver