Македонският премиер Зоран Заев подаде оставка както от министър-председателския пост, така и от този на лидер на Социалдемократическия съюз на Македония. Това стана часове след като опозиционен кандидат спечели местните избори и стана кмет на Скопие, предаде БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Поемам отговорността за резултатите от тези избори. Подавам оставка като министър-председател. Имаме още 2.5 години. Има възможност за съставяне на прогресивно мнозинство. Донесох свобода и демокрация, а демокрацията означава поемане на отговорност", каза още Зоран Заев и поздрави победителите на изборите. Според него при управлението си той е създал добри отношение с всичките съседи на РСМ и е успял да вкара страната в НАТО и има реални шансове тя да започне преговори за членство в ЕС. Заев не огласи подробности или график за това кога ще подаде оставка - ход, който трябва да бъде одобрен от парламента. Заев каза също, че е против предсрочни парламентарни избори след оставката му. Заев загатна, че според него част от победата на ВМРО-ДПМНЕ е резултат от наливане на пари "отвън", без да даде уточнения.
Решението на Заев беше предшествано от месеци на спад в популярността на премиера, докато той се бореше да поддържа икономиката на страната въпреки пандемията от коронавирус, а преговорите за евентуално присъединяване на Северна Македония към Европейския съюз бяха в застой.
Досегашният кмет на Скопие Петре Шилегов, от управляващите социалдемократи, губи поста от подкрепяната от ВМРО-ДПМНЕ Даниела Арсовска. Това сочат данните на македонската изборна комисия при над две трети преброени бюлетини. Предстои потвърждаване на резултата, но разликата между двамата не пада под 15 хил. гласа (и 15 пункта) в полза на Арсовска в последния час и половина. Към 23:30 ч. българско време тя надхвърли 20 хил. гласа. След това се появи информация, че Данела Арсовска получава 54.66% от гласовете срещу досегашния кмет Петре Шилегов, който събира едва 41.73 на сто.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Вчера партията на Зоран Заев претърпя тежка загуба на втория тур от местните избори. Партията загуби в Скопие, Битоля, Охрид и други големи градове на страната. Албанският коалиционен партньор ДСИ на Али Ахмети загуби считаните за свои крепости Гостивар и Тетово.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Развръзката е важна и за националната политика в Северна Македония. Преди почти седмица Заев обяви, че ще подаде оставка, ако неговият Социалдемократичен съюз изгуби Скопие. Срещу Арсовска в последната седмица имаше и нападки заради предполагаемото ѝ българско гражданство, прераснали в заиграване с антибългарски настроения.
Заев влезе в политиката през 2003 г., като спечели три мандата като кмет на родния си град Струмица и след това стана лидер на социалдемократите през 2013 г. Той беше избран за министър-председател през 2017 г. след 10 години управление на Никола Груевски, чието правителство беше разклатено от огромен скандал с незаконно подслушване, разкрит от самия Заев.
През 2018 г. Заев сключи трудна сделка с Атина за добавяне на географското определение "Северна" към официалното име на страната, за да се разграничи от гръцката провинция Македония - т.нар. Договор от Преспа. Смяната на името беше предварително условие на Гърция за проправяне на пътя за евентуално членство в ЕС и НАТО.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Оттогава обаче страната е изправена пред проблеми с България, която блокира началото на преговорите за членство в ЕС. София настоява за спазването на Договора за приятелство и добросъседство от 2017 година, спиране на езика на омразата, спиране на фалшификацията на историята и признаването на правата на българите на македонска земя.