Руски миряни и свещеници ще могат да посещават Света гора, но само като туристи, без да участват в богослужения, заяви митрополит Иларион, който оглавява Отдела за външноцърковни отношения на Руската православна църква (РПЦ), предаде БГНЕС.
По-рано Московската патриаршия взе решение за прекъсване на всякакво общение с Цариградската патриаршия заради решението ѝ да предостави самостоятелност на Украинската православна църква. Последната е под върховенството на РПЦ от далечната 1686 година.
"За нас прекъсването на общението означава, че няма да можем да извършваме богослужения в атонските манастири. Няма да можем да се причестяваме там, но можем да посещаваме манастирите като вярващи или като туристи. Т.е. няма да имам никакво прекъсване на междучовешките отношения", подчерта митрополит Иларион.
Атон или Света гора е автономна монашеска общност от 20 православни манастири, които са под върховенството на Константинопослия патриарх. Полуостровът е една от основните поклоннически дестинации за източноправославните християни и е включен в списъка на ЮНЕСКО за световното културно и природно наследство. На територията на Света гора се допускат единствено лица от мъжки пол, които предварително трябва да се сдобият със специално разрешение.
Междувременно стана ясно, че Турската православна църква е завела иск срещу Вселенската патриаршия, съобщава "Московский комсомолец". Според турската църква патриарх Вартоломей превишил правомощията си.