Тази година се навършват 40 години, откакто бивша Югославия закупи за последен път ракетен комплекс. Сърбия не е виждала такава система в своята съвременна история, каза за руското издание ВПК пенсионирания сръбски офицер Зорич.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
По-рано в пресата изтече информация, че Сърбия е закупила зенитно-ракетни системи HQ-22 (FK-3) от Китай. Системите са "земя-въздух", далекобойността е средна, като установките са мобилни - могат да бъдат лесно превозвани. Ракетите са доставени от Китай с няколко военнотранспортни самолета Y-20. Според Defense News в договора е включена доставка на дронове.
Операцията с Y-20 беше изненада, защото самолетите летяха в група, а не самостоятелно. Наличието на неизвестен брой Y-20 в Европа все още е сравнително ново явление, според западните анализатори.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Сръбският президент Александър Вучич косвено потвърди доставката. Според него системите за противовъздушна отбрана ще се превърнат в "гордост" на сръбските въоръжени сили. В същото време се отбелязва, че Китай е изпълнил условията на договора за доставка на оръжие, сключен още през 2019 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Някои западни наблюдатели видяха това събитие като още един знак за "предстояща световна война". А руското издание коментира, че тази доставка накарала САЩ да действа да попречи на влизането на Сърбия в ЕС и хвали Вучич, защото казал, че "по изключение" Сърбия гласува против Русия в ООН.
Превод: Ганчо Каменарски