Евродепутатите приеха резолюция, призоваваща Русия да върне на Букурещ злато и предмети от културното наследство, предадени на Руската империя за съхранение през 1916 - 1917 година.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Още: "Кърваво злато": ЧВК "Вагнер" трупа все повече богатства в Африка и подпомага войната на Путин
„Това е безпрецедентен международен случай на незаконно присвояване на злато и предмети на културното наследство, което е предмет на постоянна загриженост за румънското общество“, каза Европейският парламент.
Още: Ще изпрати ли Букурещ военен контингент в Украйна: Румънският президент с коментар
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
В резолюцията евродепутатите призовават Европейската комисия и Европейската служба за външна политика да включат въпроса за реституцията на румънското национално наследство в двустранната дипломатическа програма между ЕС и Русия веднага щом регионалният контекст позволи възстановяването на диалога.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
През 1916-1917 г. Румъния изпраща 91,5 тона злато, което представлява резервът на Румънската национална банка, кралски колекции от бижута и редки монети, както и, наред с другото, държавни архиви, документи, ценни исторически ръкописи, картини, редки книги и колекции на много обществени и частни институции в Руската империя за съхранение в случай на окупация.
Още: Наша съседка е най-слабо зависима от внос на природен газ в ЕС
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
В началото на 1918 г. румънските войски окупират Бесарабия, която е част от Руската империя. Тогава съветското правителство конфискува румънското злато и културни ценности. През 1935 г. СССР връща на Румъния част от изнесените архиви, а през 1956 г. връща картини и антични предмети, включително и съкровищницата от Петроаса.