Приключи изслушването на Ратко Младич в Хага по обжалването на присъдата му за доживотен затвор.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Бившият командир на армията на Република Сръбска Ратко Младич, осъден за геноцид и престъпления в БиХ, заяви пред съда в Хага днес, че е работил честно и законно като офицер и че обвиненията срещу него са нечестни.
„Правилно ли е предишният Съвет да ме осъди на доживотен затвор? Те грешат. Защо? Те са в конфликт на интереси. Те не защитават истината, а Холандия и холандския батальон", каза Младич, намеквайки за Сребреница в края на двудневното изслушване по повод обжалването му срещу присъдата на първа инстанция.
Той каза, че Сребреница е „ключът за този съдебен процес“, като описа как след падането на анклава през юли 1995 г. мюсюлмански войник е стрелял в него и е „пропуснал“. Както каза Младич, той не е отмъстил, нито е позволил на охраната да го направи, защото войникът е имал жилетка на UNPROFOR.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
"Съдбата ме доведе до защита на моята държава СФРЮ, която вие, западните сили, съсипахте, с помощта на Ватикана и тази мафия от Германия", каза Младич.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
С повишен тон той подчерта: „Ратко Младич не е започнал войната и не е правил план за нападение на Югославия“.
На 22 ноември 2017 г. Хагският трибунал осъди генерал Младич на доживотен затвор за геноцид в Сребреница; преследване на хървати и мюсюлмани в цяла БиХ; тероризиране на населението на Сараево с продължителни обстрели и снайперисти и вземане на членове на UNPROFOR за заложници през 1992-95 г. И защитата, и прокуратурата обжалваха присъдата. Втората поиска Младич да бъде осъден за геноцид в пет други общини на БиХ.
След като процесът започна, адвокатите на Младич казаха на съда на ООН, че той не трябва да продължава, докато медицински екип не установи способността му да участва. Синът му, Дарко Младич, каза пред АФП, че баща му „не е бил в състояние да се подготви“ за съдебното заседание по обжалването поради здравословните си проблеми.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
"Той няма енергията, необходима за този вид дейност и е под въпрос това колко добре работи паметта му", каза той.
Адвокатът на Младич заяви, че той е психически нестабилен
Младич, който по-рано се нуждаеше от операция за отстраняване на доброкачествен полип на дебелото черво, поиска отлагане по здравословни причини, отхвърлено преди изслушването.
Майките на Сребреница, група жени, свързани с жертвите на клането в града през 1995 г., заявиха, че трибуналът „не трябва да губи мотивация и трябва да изпълни своята мисия“.
"Надяваме се Младич да бъде признат за виновен за геноцид и в други градове", заяви пред АФП президентът на организацията Мунира Субашич.
В края на войната през 1995 г. Младич се укрива и живее в неизвестност в Сърбия, защитен от семейството си и елементите на силите за сигурност. Най-накрая той беше арестуван в къщата на братовчед си в селска северна Сърбия през 2011 г. след 16 години бягство.
Окончателната присъда ще бъде произнесена през първата половина на следващата година.