Десетки хиляди хора протестираха снощи в Букурещ и в много други градове в Румъния. Трети пореден ден масовите акции са насочени срещу смекчаването на законодателството за борба с корупцията. Действията на властите в Букурещ в тази посока бяха критикувани и от Брюксел.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Според местните медии в протеста пред сградата на правителството участват около 40 хиляди души, пише БГНЕС.
Много протестиращи, предимно млади хора, продължаваха да се присъединяват към тълпата, но участниците изглеждаха по-малко, отколкото предната вечер, когато около 100 хиляди души се бяха събрали на същото място.
В сряда Румъния стана сцена на безпрецедентна, след падането на комунистическия режим на Николае Чаушеску, мобилизация. Между 200 и 300 хиляди души протестираха в шейсетина града на страната. Причина стана спешен указ, приет без много шум от правителството на социалдемократите, който ще позволи на служители на изборни длъжности и заподозрени в злоупотреби бизнесмени, да избегнат частично преследвания и санкции.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
"Начинът, по който приеха този указ, е злоупотреба. Ние плащаме заплатите на министрите, за да работят за нас, а не за своя собствена изгода”, каза един от протестиращите - 38-годишният служител в мултинационална компания Флорин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Под плакат с надпис „Спрете да крадете”, вървеше Кармен – архитектка на 31-години, която твърдеше, че ще излиза на улицата докато правителството не подаде оставка. "Отмяната на постановлението вече не е достатъчно, те (министрите) трябва да напуснат, защото мислят, че могат да правят всичко безнаказано", каза тя.
Премиерът Сорин Гриндеану защити указа, твърдейки, че няма никаква причина да подаде оставка. "Взехме решение в правителството и се движим напред", заяви той.
"Аз съм възмутена, не бих искала да бъда принудена да напусна страната", каза Андреа Сусу, програмистка на 25 години, изкушена да последва съдбата на 3 милиона от 20-те милиона румънци, които живеят в чужбина.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса