"В края на ноември ще има предсрочни избори и те ще бъдат фатални за ВМРО-ДПМНЕ". Това прогнозира журналистът и собственик на БГНЕС Любчо Нешков за ситуацията в Македония.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
По думите му ниската избирателна активност на референдума за името и евроатлантическата ориентация на Македония е факт: "Гражданите не пускат етнически вот, те гласуват за конкретно развитие на страната. В Македония ще има опит за гласуване на промени в Конституцията, ако това не се случи отиваме на бързи избори."
"В двустранен план не подценявайте разговора между Ципрас и Заев. В международен план има двама ключови души - Йоханес Хан и Столтенберг. Нещата за Македония са предопределени", каза още Нешков.
Той припомни, че "Груевски управляваше Македония с 320 хил. души 10 години. Сега са 600 хил. души – тази коалиция ако отиде на избори, тя ще има конституционно мнозинство. Въпросът не е дали промените ще бъдат гласувани, те ще бъдат приети в парламента, въпросът е в какъв срок и дали опозицията ще застане на страната на държавните интереси или ще продължава да защитава чужди проекти."
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Припомняме, че референдумът за промяната на името на Македония не събра нужната избирателна активност от 50%, за да бъде гласуването валидно. В същото време над 90% от гласувалите са подкрепили промяната. При 97% обработени бюлетини активността е малко над 36% – доста под очакваните 50%. 91% от гласувалите са подкрепили членството на страната в ЕС и НАТО чрез приемане на Договора за името с Гърция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Гражданите на Република Македония отговаряха на въпроса "Подкрепяте ли членство в НАТО и ЕС чрез приемането на споразумение между Македония и Гърция?"
Министър-председателят на Република Македония Зоран Заев каза, че не възнамерява да подава оставка въпреки ниската избирателна активност на референдума, предадоха ДПА и Асошиейтед прес. Заев определи референдума като явен успех, след като "огромно мнозинство" от гласувалите са одобрили промяната на името, която е част от споразумение с Гърция за уреждане на десетилетен спор между двете страни, което да проправи пътя към членство на Македония в Европейския съюз и НАТО.
"Нямам намерение да напускам, но е мой дълг да остана", каза той на пресконференция, отговаряйки на въпрос дали планира да се оттегли.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Заев заяви, че ще "продължи да води страната към членство в НАТО и ЕС". Той не коментира избирателната активност, но обяви референдума за "демократичен успех", изтъквайки, че допитването е "консултативно" и няма задължителен характер. По думите му резултатът ясно показва волята на македонския народ.
Македонският премиер призова депутатите да подкрепят следващата стъпка, нужна за финализиране на Преспанския договор, която е ратифицирането на необходимите конституционни промени - с квалифицирано мнозинство от 81 депутати от 120-местния парламент, но ВМРО-ДПМНЕ в момента е най-голямата партия там, с 51 народни представители. Заев подчерта, че "няма по-добра сделка с Гърция и не може да има по-добра сделка."