България и Румъния подготвиха съвместен проект за подобряване на корабоплаването по река Дунав.
FAST Danube 2, който беше подаден за финансиране от Механизма за свързване на Европа на 30 януари, предвижда реализиране на инженерни мерки в общия участък на реката, които ще подобрят условията за корабоплаване и безопасността на трафика, обявиха от Министерството на транспорта и съобщенията.
Още: Министър Гвоздейков: Развитието на жп транспорта трябва да е приоритет
„Само за няколко месеца започнахме реални действия по два ключови проекта с Румъния, които в продължение на години са били само добро пожелание“, подчерта министър Георги Гвоздейков при подписването на документите.
Подобряване на свързаността
Ключов план, който той има предвид, е финансирането на предпроектно проучване за нов мост над Дунав при Русе-Гюргево: Официално: EK одобри проект на България и Румъния за втори мост над Дунав при Русе
По думите му - благодарение на силната политическа воля и диалог между правителствата на България и Румъния, двете държави работят активно за подобряване на транспортната свързаност в Дунавския регион. „Тази инвестиция е важна, защото ще направи реката плавателна 340 дни в годината вместо досегашните 280, а това е от огромна полза за бизнеса“, акцентира Гвоздейков.
Снимка: Actualno.com
Колко ще струва проектът?
Министерството на транспорта и съобщенията на България и съответното румънско ведомство подадоха съвместна апликационна форма пред Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда. Индикативната стойност на проекта е 230 млн. евро, като размерът на безвъзмездната финансова помощ от ЕС е до 85%. Очаква се през юли 2024 г. да станат ясни резултатите от оценката на проекта.
Координатор от румънска страна е Речна администрация на Долен Дунав. От българска страна партньор е Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“.
Още: Река Дунав стигна до унгарския парламент (ВИДЕО)