България и Румъния подготвиха съвместен проект за подобряване на корабоплаването по река Дунав.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
FAST Danube 2, който беше подаден за финансиране от Механизма за свързване на Европа на 30 януари, предвижда реализиране на инженерни мерки в общия участък на реката, които ще подобрят условията за корабоплаване и безопасността на трафика, обявиха от Министерството на транспорта и съобщенията.
Още: Министър Гвоздейков: Развитието на жп транспорта трябва да е приоритет
„Само за няколко месеца започнахме реални действия по два ключови проекта с Румъния, които в продължение на години са били само добро пожелание“, подчерта министър Георги Гвоздейков при подписването на документите.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Подобряване на свързаността
Ключов план, който той има предвид, е финансирането на предпроектно проучване за нов мост над Дунав при Русе-Гюргево: Официално: EK одобри проект на България и Румъния за втори мост над Дунав при Русе
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
По думите му - благодарение на силната политическа воля и диалог между правителствата на България и Румъния, двете държави работят активно за подобряване на транспортната свързаност в Дунавския регион. „Тази инвестиция е важна, защото ще направи реката плавателна 340 дни в годината вместо досегашните 280, а това е от огромна полза за бизнеса“, акцентира Гвоздейков.
Снимка: Actualno.com
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Колко ще струва проектът?
Министерството на транспорта и съобщенията на България и съответното румънско ведомство подадоха съвместна апликационна форма пред Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда. Индикативната стойност на проекта е 230 млн. евро, като размерът на безвъзмездната финансова помощ от ЕС е до 85%. Очаква се през юли 2024 г. да станат ясни резултатите от оценката на проекта.
Координатор от румънска страна е Речна администрация на Долен Дунав. От българска страна партньор е Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“.
Още: Река Дунав стигна до унгарския парламент (ВИДЕО)