„На нас са ни нужни промени, а в този ред на мисли преговорите за членство в ЕС могат само да ни помогнат да мобилизираме всичките си възможни ресурси и да принудим политиците да са далеч по-отговорни при изпълнение на своите задължения". Това обяви в петък президентът на Северна Македония Стево Пендаровски.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Незаобиколимо условие е да преодолеем всички политически различия и да се обединим около започването на преговори, което ще ни позволи да осъществим същински реформи, които ще бъдат от полза на всички граждани. Нека вземем пример от армията, да затегнем редиците и да се посветим на това, което е върховен интерес за сегашното и за бъдещите поколения“, заяви той, цитиран от „А1 он“ и БГНЕС.
Още: Опозицията в Скопие: Управляват ни престъпници, няма да има промени в Конституцията
Начало на дебатите за промени в Конституцията
Парламентът в Скопие започна обсъждането на внесените от правителството на Димитър Ковачевски промени в Конституцията. С тях българите трябва да бъдат добавени в преамбюла и така да се защитят правата им. Дебатите може да продължат до 10 дни.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Вписването на българите в основния закон на РСМ е условието на България за започване на същинските преговори за членство на Северна Македония в Европейския съюз.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Глас от Скопие: Македонците не са против България и ЕС, елитът работи за Русия (ВИДЕО)
Мнозинството, което се обяви предварително за подкрепа на тези промени, разполага с 64 гласа. Става въпрос за управляващите от Социалдемократите (СДСМ) и от албанската партия ДСИ. Очаква се кда се присъединят още 8 депутати от албанските опозиционни партии, които проявяват прозападни позиции.
За да бъдат приети конституционните промени, са необходими 80 депутатски гласа (две трети от 120-членния парламент), т.е. ще са нужни още 8 гласа от опозицията. Основната опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ е твърдо против промените - тя иска разпускане на парламента и нови избори. Все пак формацията на Християн Мицкоски ще участва в дебатите.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Още: Спорна резолюция в САЩ за "македонския принос" разпали пожар у нас