Президентът на Черна гора Мило Джуканович изключи възможността за отмяна на противоречивия Закон за свободата на религията, който нарушава интересите на Сръбската православна църква (СПЦ), предаде TACC, цитирана от агенция "Фокус".
„Собствеността на СПЦ всъщност е собственост на Черна гора, която беше узурпирана между 1986 и 2000 г.“, каза президентът в интервю за TANJUG, публикувано в неделя. „Не вярвам, че някой, ако е сериозен политик, може да разчита на отмяна на закона, приет след толкова дълга подготовка. Ако смятахме, че този закон трябва да бъде отменен, не бихме го приели. Призив за диалог означава призив за обсъждане на прилагането на този закон".
Джуканович заяви, че приетият закон не застрашава свободата на религията на сърбите в Черна гора. Той нарече масовите протести, които от седмици събират десетки хиляди протестиращи в цялата страна, "политическите манипулации на лидерите на просръбските партии, недоволни от постоянните поражения в изборите".
По-рано сръбският президент Александър Вучич обяви, че възнамерява да продължи да защитава интересите на сръбското население в Черна гора, отбелязвайки, че не е обсъждал кризата в Черна гора с Джуканович. В същото време, според него, Белград започва определени дипломатически действия във връзка с нарушаването на правата на сръбския народ в резултат на приемането на закона за религиозната свобода.
Припомняме, че масови протести на енориаши на Сръбската православна църква се провеждат в Черна гора, Сърбия и Република Сръбска (в Босна и Херцеговина) в знак на протест срещу натиска върху СПЦ в Черна гора, където през нощта на 27 декември 2019 г. парламентът на страната прие Закона за свободата на религията и вярата и правното положение на религиозните общности. 45 депутати от 45 присъстващи гласуваха в подкрепа на закона, документът беше разгледан, след като полицията задържа всички депутати от опозицията. На 28 декември законът беше подписан от президента Джуканович.
Президентът на Черна гора обвинява Сръбската православна църква, че се опитва да поддържа религиозен монопол в страната. Той каза, че ще търси автокефалия за "черногорската църква" по примера на Украйна. Като част от създаването на новата църква Кабинетът на министрите на Черна гора прие чрез парламента закон за религиозната свобода и статута на религиозните общности, предвиждащ изземване на църковната собственост от СПЦ. Става дума за повече от 650 храмове, включително известния в православния свят Острожки манастир.