Поредният кръг от преговори за решаване на кипърския въпрос между лидерите на турската и гръцката част на острова завърши изненадващо, заради спор за отбелязването в училищата на референдума от 1950 г.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Напрежението на срещата между президента на Република Кипър Никос Анастасиядис и лидера на непризнатата Севернокипърска турска република Мустафа Акънджъ ескалира заради въпроса с одобрението на кипърския парламент учебните заведения в републиката да отбелязват референдума за обединение с Гърция от 1950 г.
При повдигането на темата за отмяна на решението на парламента Анастасиядис е напуснал срещата, „затръшквайки вратата“, посочи Акънджъ.
„На този етап нямаше какво повече да се направи, тъй като тази среща трябва да бъде проведена в атмосфера на уважение, така че ние също напуснахме срещата“, допълни лидерът на кипърските турци.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Допитването от 1950 г. е за обединение с Гърция и се провежда в православните храмове на острова. В него участват основно кипърски гърци и завършва с над 95% подкрепа за еносиса. Референдумът обаче няма правна сила, предаде БГНЕС.
Според закона, подкрепян от крайнодясната кипърска партия Национален народен фронт, учениците от средните училища трябва да отбележат провеждането на спорния референдум с допълнителни уроци за събитията и четене на литература за разбиране на идеята на еносиса (движение за обединение на всички гръцки общности с Гърция – бел. ред.).
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
В писмо до генералния секретар на ООН Антониу Гутериш Акънджъ предупреди, че подобно решение ще причини „голяма вреда“ на мирния процес. Той беше подновен, след като на власт дойде Акънджъ и успехът на мирните преговори досега до голяма степен се дължи на личното разбирателство между двамата лидери.
„Гръцкият лидер (на Кипър – бел. ред.) понякога действа темпераментно“, каза Акънджъ. „В миналото го толерирахме, но капката преля чашата. Сега не можахме да допуснем това“, заяви той, допълвайки, че „има начини за поведение по време на срещи“.
Кипърският остров е разделен на гръцка и турска част от 1974 г., когато турски войски се разполагат в източните му части като отговор на организиран от Атина преврат, целящ обединение.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса