Прочутият руски затворнически комплекс "Кръстовете" в Санкт Петербург, в който някога са били държани революционери, свалени министри и съветски дисиденти, бе продаден на търг на 21 февруари. Комплексът, намиращ се почти в центъра на града, ще бъде превърнат в хотел с прилежаща художествена галерия, ресторанти и обществени пространства, отворени за всички, съобщи победителят в търга - строителната компания "КВС". Тя ще заплати за комплекса от сгради и почти четири хектара земя под него общо 1,136 милиарда рубли (12,5 милиона долара).
Основната сграда ще бъде подложена на "внимателна реставрация" и на мястото й ще бъде открит музей като ще бъде запазена стаята за разстрел. Някои от сградите на комплекса са обекти на културното наследство.
Още: Руска нормалност: В детска градина "разминират" мини и "атакуват" със снаряди (СНИМКИ)
СИЗО «Кресты» в Петербурге продали девелоперской компании «КВС». На месте бывшей тюрьмы откроют гостиницу, рестораны и общественные пространства
— SOTA (@Sota_Vision) February 21, 2025
Группа компаний «КВС» официально стала новым собственником комплекса исторических зданий тюрьмы 1893 года постройки «Кресты», сообщила… pic.twitter.com/HtsLCmGJ9L
Известно е, че тухленият затвор "Кръстовете" е построен през 1892 г. по проект на чешкия архитект Антони Томиско. Той е проектиран да бъде най-голямото и най-модерно съоръжение за лишаване от свобода в Европа с 999 индивидуални килии. В него са държани стотици известни затворници, включително болшевишкият революционер Леон Троцки, писателят Йосиф Бродски, врагове на царската държава като Александър Керенски, който оглавява Февруарската революция, и Анатолий Луначарски, който става висш културен служител на Ленин. След революцията в затвора попадат враговете на болшевизма, особено по време на чистките на Йосиф Сталин през 30-те години на ХХ век, когато килиите му са пълни с жертви на политически репресии. Затворът е закрит през 2017 г.