Днес от България в Турция бе екстрадиран Мустафа Левент Гьокташ, който е заподозрян за убийството на доцент Неджип Хаблемитоглу през 2002 г.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Мустафа Левент Гьокташ бе задържан от българските сили за сигурност през месец септември. Днес преди обяд той кацна на летището в Истанбул и веднага бе арестуван, след което бе отведен в съда в Газиосманпаша.
Гьокташ е бивш полковник. Той бе арестуван в Свиленград ден след като турските власти съобщиха, че Интерпол е издал "червена бюлетина" за ареста му.
Неджип Хаблемитоглу бе известен с критиките си към Гюленистката група ФЕТО. Той бе убит пред дома си на 18 декември 2002 г. Извършителите на убийството остават неразкрити в продължение на години. Нури Гьокхан Бозкир, бивш офицер като Гьокташ, беше открит в Украйна и екстрадиран в Турция през януари тази година и това ускори разследването по случая.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
През февруари бяха задържани шестима заподозрени за връзките им с Бозкир, предимно бивши офицери. Трима от тях по-късно бяха освободени, докато други двама бяха арестувани, а друг заподозрян беше освободен със съдебен контрол - мярка, която включва ограничаване на движението на заподозрения без лишаване от свобода.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
През юни властите издадоха заповед за арест на още лица в рамките на разследването, включително и за Гьокташ. Осем заподозрени бяха задържани, а четирима бяха освободени, но са под съдебно наблюдение.
БГНЕС припомня, че преди три дни Апелативният съд в Пловдив отмени решението на Хасковския окръжен съд, с което бе отказана екстрадиция на Гьокташ, който бе задържан в Свиленград на 1 септември при полицейска проверка. Гьокташ поиска убежище по политически причини и статут на бежанец у нас, но молбата му остана без отговор.